W świecie Pascalina znajdujemy szeroką gamę aspektów i osobliwości, które zasługują na zbadanie i zrozumienie. Od początków do dzisiejszego znaczenia Pascalina był przedmiotem zainteresowania i badań ekspertów i badaczy. Różnorodność opinii i podejść na temat Pascalina zachęca nas do refleksji nad jego wpływem na różne sfery społeczeństwa. Na przestrzeni historii Pascalina wywoływał debaty, kontrowersje, a nawet inspiracje, pozostawiając swoje piętno w kulturze, nauce, polityce i innych obszarach. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący wszechświat Pascalina, badając jego liczne aspekty i znaczenie we współczesnym świecie.
Pascalina – maszyna licząca zaprojektowana przez Blaise’a Pascala w latach 1641–1645[1] (według innego źródła była skonstruowała już w 1642 roku[2]). Umożliwiała dodawanie i odejmowanie liczb[1]. Był to drugi mechaniczny kalkulator w historii, po modelu skonstruowanym w 1623 lub 1624 roku przez Wilhelma Shickarda[2][3][4].
W chwili rozpoczęcia projektu Pascal miał około 19 lat. Motywacją jego projektu była chęć ułatwienia pracy ojcu, który był poborcą podatkowym w Rouen[5]. Konstrukcja Pascala cieszyła się popularnością wśród uczonych i arystokratów[6]. Maszynę widział m.in. Gottfried Wilhelm Leibniz, który w 1671 roku skonstruował własny model maszyny liczącej[7][8]. Maszyny Pascala i Leibniza zainspirowały Charlesa Babbage’a do skonstruowania uniwersalnej automatycznej maszyny analitycznej w latach 30. XIX wieku[7][9].
Do 2006 roku odnotowano zbudowanie około 16 maszyn[1].