Paskweten z Vannes

Dzisiaj chcemy poświęcić miejsce na rozmowę o Paskweten z Vannes, temacie, który w ostatnim czasie zyskał na znaczeniu. Paskweten z Vannes to kwestia, która dotyczy nas wszystkich, ponieważ ma bezpośredni wpływ na nasze życie. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom i perspektywom związanym z Paskweten z Vannes, aby zapewnić kompleksową i kompletną wizję tego tematu. Zajmiemy się jego znaczeniem, ewolucją w czasie, konsekwencjami dla obecnego społeczeństwa i jego przyszłością. Bez wątpienia Paskweten z Vannes to fascynujący temat, który zachęca nas do refleksji i analizy jego wpływu na nasze osobiste i zbiorowe konteksty.

Paskweten z Vannes
Książę Bretanii
razem z Gruvandem z Rennes
Okres

od 874
do 876

Poprzednik

Salomon

Następca

Judicael z Rennes i Alan I Wielki

Dane biograficzne
Data śmierci

876

Ojciec

Ridoredh z Vannes

Paskweten, Pascweten lub Paskwezhen (zm. 876) – hrabia Vannes i książę Bretanii, syn Ridoredha z Vannes, prominentny i bogaty arystokrata, zięć księcia Bretanii Salomona.

Życiorys

Po raz pierwszy pojawia się w źródłach w latach 50. IX w. jako dworzanin księcia Erispoe. Posiadał włości w południowo-wschodniej Bretanii. W sierpniu 867 r. w imieniu teścia negocjował warunki pokoju z królem Franków Zachodnich Karolem Łysym.

W 874 r. stanął na czele spisku, który doprowadził do zamordowania Salomona. Wkrótce jednak doszło do konfliktu z innym ze spiskowców, Gurvandem z Rennes, o władzę nad Bretanią. Przez kolejne dwa lata Bretania była pogrążona w wojnie domowej. Po śmierci obu pretendentów, którzy zmarli w 876 r., wojnę domową kontynuowali Alan I Wielki (brat Paskwetena) i Judicael z Rennes.