W tym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Pasmo Solnisk i jego wiele aspektów. Pasmo Solnisk to temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu, ponieważ ma znaczący wpływ na nasze codzienne życie. W tym artykule zagłębimy się w różne wymiary Pasmo Solnisk, badając jego historię, znaczenie dzisiaj i potencjalny wpływ w przyszłości. Dodatkowo przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Pasmo Solnisk, dając szerokie i obiektywne spojrzenie na ten temat. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznania Pasmo Solnisk!
Pasmo Solnisk – pasmo górskie położone pomiędzy doliną Lachówki a doliną Stryszawki. Jest częścią Pasma Jałowieckiego. Pasma te w regionalizacji fizycznogeograficznej Polski według Jerzego Kondrackiego zaliczane są do Beskidu Makowskiego[1], w nowszej regionalizacji z 2018 roku do Beskidu Żywiecko-Orawskiego[2], w najszerszym ujęciu do Beskidu Żywieckiego[3].
Nazwa pasma pochodzi od drugiego pod względem wysokości szczytu – Solnisk (849 m). Pasmo ciągnie się od doliny górnej Koszarawy, przepływającej przez miejscowość Koszarawa, w północno-wschodnim kierunku do ujścia Lachówki do Stryszawki. W tym kierunku wyróżnia się w nim następujące wzniesienia: Czarną Górę (lub Cichą Górę, najwyższy szczyt pasma – 858 m), Kobylą Głowę (841 m), Opuśniaka (819 m), Solniska (849 m), Jaworzynę (lub Dzikasową Górę, 825 m), Wojewodową Górę (656 m) i Czepelówkę (610 m). Doliny Lachówki i Stryszawki z trzech stron otaczają Pasmo Solnisk, tworząc naturalne granice oddzielające go od sąsiednich pasm. Na swoim południowym końcu Pasmo Solnisk łączy się przez przełęcz Cichą (775 m) z Pasmem Jałowieckim[4].
Pasmo Solnisk jest w większości porośnięte lasem, jednak w wyniku kilkuwiekowego osadnictwa lasy w dolnej części stoków zostały wycięte i przeznaczone na pola uprawne Stryszawy, Lachowic i Koszarawy. W niektórych miejscach pola i osady ludzkie dochodzą na sam grzbiet pasma. Wiele jest również polan, w ostatnich czasach już nieużytkowanych i stopniowo zarastających lasem[3].