Patogeneza

Wygląd przypnij ukryj

Patogeneza (gr. páthos – choroba, cierpienie, génesis – pochodzenie), wywód chorobowy – nauka będąca dziedziną medycyny, zajmująca się badaniem mechanizmu powstawania i rozwoju choroby. W odróżnieniu od etiologii nie zajmuje się określeniem czynnika, który wywołuje chorobę, ale mechanizmów, za pomocą których ten czynnik ją wywołuje.

Patogeneza odpowiada na pytanie „jak” czyli wyjaśnia sposób działania czynnika chorobotwórczego na organizm, sposób reakcji ustroju na dany czynnik i warunki w jakich może rozwinąć się choroba. Znajomość patogenezy choroby ma praktyczne znaczenie w leczeniu, pozwala bowiem hamować rozwój choroby przez wpływ na odpowiednie mechanizmy patogenetyczne.

Przypisy

  1. a b patogeneza, Encyklopedia PWN  .
  2. JerzyJ. Stachura JerzyJ., WenancjuszW. Domagała WenancjuszW., Patologia znaczy słowo o chorobie. Tom I. Patologia ogólna, Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 2003, s. 3, ISBN 83-88857-65-7 .
  3. John M.J.M. Last John M.J.M., A Dictionary of Epidemiology, Oxford University Press, 2000, s. 132, ISBN 0-19-977434-X .
  4. Mała encyklopedia medycyny. T. 3. Warszawa: Wydawnictwo PWN, 1987, ISBN 83-01-06177-4

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (biological mechanism):Encyklopedia internetowa: