Patria Polonorum

W dzisiejszym artykule zajmiemy się Patria Polonorum, tematem niezwykle aktualnym dzisiaj. Patria Polonorum to aspekt, który zyskał na znaczeniu w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. Przez lata Patria Polonorum był przedmiotem debat i analiz, a w tym artykule przyjrzymy się jego różnym aspektom i wpływowi na społeczeństwo. Na przestrzeni dziejów Patria Polonorum odgrywał fundamentalną rolę w kształtowaniu znanego nam dzisiaj świata i dlatego tak ważne jest zrozumienie jego wpływu w różnych kontekstach. Dodatkowo sprawdzimy, jak Patria Polonorum ewoluował na przestrzeni czasu i nadal budzi zainteresowanie. Przygotuj się na zanurzenie w fascynującym świecie Patria Polonorum!

Stowarzyszenie Patria Polonorum
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

1988

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie

Profil działalności

ochrona zabytków, ochrona dziedzictwa, zanieczyszczenie środowiska

Zasięg

Rzeczpospolita Polska

Prezes

Zygmunt Świechowski

Nr KRS

0000081270

Data rejestracji

11 lutego 2002

brak współrzędnych

Patria Polonorum – polska organizacja zajmująca się ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Polski, należąca do międzynarodowej federacji stowarzyszeń ds. ochrony kulturalnego i naturalnego dziedzictwa Europy Europa Nostra.

Misja

Misją Patria Polonorum jest ochrona środowiska kulturalnego i naturalnego, społeczna kontrola poziomu planowania przestrzennego miast i wsi z uwzględnieniem zespołów zabytkowych oraz walka z zanieczyszczeniem środowiska[1].

Struktura

Stowarzyszenie zostało założone z inicjatywy prof. Zygmunta Świechowskiego w 1988, członkami założycielami stowarzyszenia „Patria Polonorum” były m.in. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Fundacja Kultury Polskiej, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

W 1991 została przyjęta do organizacji europejskiej „Europa Nostra”, a prezes organizacji prof. Zygmunt Świechowski został przyjęty do Rady Naczelnej „Europa Nostra”[2]. Od 2008 prezesem stowarzyszenia jest dr hab. Małgorzata Omilanowska[3].

Przypisy