Patroklos

W tym artykule zajmiemy się tematem Patroklos, który był przedmiotem zainteresowania i debaty w wielu obszarach. Patroklos przykuł uwagę ekspertów, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie i wpływ na różne obszary życia codziennego. Na przestrzeni dziejów Patroklos odegrał decydującą rolę w ewolucji społeczeństwa, kultury i technologii, znacząco wpływając na sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. W kolejnych wierszach szczegółowo zbadamy najważniejsze aspekty Patroklos, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję tego bardzo ważnego tematu.

Patroklos
Πάτροκλος
uczestnik wojny trojańskiej
Ilustracja
Achilles opatruje Patroklosa
Inne imiona

Patrokles

Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Menojtios

Patroklos, Patrokles (gr. Πάτροκλος Pátroklos, Πατροκλῆς Patroklḗs, łac. Patroclus) – w mitologii greckiej syn Menojtiosa, kochanek Achillesa. Patroklos zamieszkał na dworze ojca Achillesa, Peleusa po tym, jak zmuszony został do ucieczki z rodzinnego domu z powodu zabójstwa, którego dopuścił się w gniewie podczas gry w kości[1].

U boku Achillesa walczył w wojnie trojańskiej. Zginął w natarciu na Troję z ręki Hektora, gdy nosił zbroję Achillesa, który wycofał się z walki. Pragnąc pomścić jego śmierć, Achilles postanowił zabić Hektora w pojedynku.

Wydarzenia te są opisane przez Homera w Iliadzie. Obecne były także jako motyw dekoracyjny na greckich wazach, etruskich sarkofagach i w rzeźbie (np. Menelaos z ciałem Patroklosa).

Zobacz też

Przypisy

  1. Patroklos, Joël Schmidt, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice: Książnica, 2006, s. 249–250, ISBN 83-7132-841-9.