Penda

Na świecie Penda był powracającym tematem w całej historii. Od samego początku Penda przyciągał zainteresowanie i uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Jego wpływ był tak znaczący, że zaznaczył się przed i po sposobie, w jaki rozumiemy otaczający nas świat i odnosimy się do niego. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Penda na różne aspekty życia codziennego, od jego wpływu na kulturę popularną po jego znaczenie w nauce i technologii. Dzięki wszechstronnej analizie odkryjemy prawdziwą wielkość Penda i jego rolę we współczesnym społeczeństwie.

Witraż z katedry w Worcester przedstawiający śmierć Pendy

Penda (zm. 15 listopada 655) – król Mercji od 626 roku.

Pozostawał wierny pogańskiej religii, podczas gdy pozostali anglosascy władcy wyznawali chrześcijaństwo. W 633 roku w bitwie pod Hatfield Chase pokonał Edwina, króla Northumbrii, a w 642 roku pod Maserfield jednego z jego następców – Oswalda. W ten sposób stał się najpotężniejszym władcą na Wyspach Brytyjskich. Walczył ze Wschodnimi Anglami, doprowadził do wygnania króla Wessexu. Poległ pod Winwaed w bitwie z Oswiu, królem Bernicji.

Pochodzenie i data urodzenia

Penda, jak podaje Kronika anglosaska, był w piątym stopniu potomkiem Icela, którego genealogia miała prowadzić do Wodana. Penda był synem Pybby, króla Mercji. Według Historia Britonum Nenniusza miał jedenastu braci; z imienia znani są Eowa i Coenwalh. Data jego urodzenia nie jest pewna. Według Kroniki anglosaskiej w chwili objęcia rządów w 626 roku miał 50 lat i panował przez kolejne 30[1]. Datę tę kwestionuje się ze względu na fakt, że w 655 roku, gdy Penda miał mieć 80 lat, jego syn Wulfhere był młodym człowiekiem[2]. Wysuwa się pogląd, że zapis Kroniki anglosaskiej jest nieprecyzyjny i Penda zginął w wieku 50 lat po 30 latach panowania, czyli w 626 roku miał 20 lat[3].

Ostatnia wyprawa

W 655 roku na czele wielkiej armii najechał Bernicję. Towarzyszyli mu m.in. Cadafael ap Cynfeddw, król Gwynedd, i Aethelhere, król Anglów Wschodnich. Wsparcia wyprawie udzielił Œthelwald, król Deiry.

Przyczyny tej wyprawy pozostają niejasne.

Przypisy

  1. Anglo-Saxon Chronicle, Manuscript A (ASC A), rok 626.
  2. D. P. Kirby, The Earliest English Kings, wyd. 2, Routledge 2000, s. 68.
  3. N. Brooks, The Formation of the Mercian Kingdom, The Origins of Anglo-Saxon Kingdoms pod red. S. Bassett, 1999, s. 166.