Peter Maxwell Davies

W dzisiejszym świecie Peter Maxwell Davies stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu osób. Zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej, Peter Maxwell Davies wywołuje ciągłą debatę i przykuwa uwagę osób w każdym wieku i o każdym zawodzie. Znaczenie Peter Maxwell Davies polega na jego wpływie na współczesne społeczeństwo i sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje. W tym artykule zbadamy różne wymiary Peter Maxwell Davies i przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od konsekwencji w technologii i ekonomii po znaczenie w kulturze i rozrywce, Peter Maxwell Davies to temat zasługujący na naszą uwagę i zrozumienie.

Peter Maxwell Davies
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 września 1934
Salford

Pochodzenie

angielskie

Data i miejsce śmierci

14 marca 2016
Sanday

Przyczyna śmierci

białaczka

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

dyrygent, kompozytor

Odznaczenia
Order Towarzyszy Honoru (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Sir Peter Maxwell Davies CBE CH (ur. 8 września 1934 w Salford k. Manchesteru, zm. 14 marca 2016 w Sanday na Orkadach) – brytyjski kompozytor i dyrygent.

Życiorys

Był synem brygadzisty w fabryce przyrządów optycznych. Od najmłodszych lat wykazywał uzdolnienia muzyczne. W latach 1952–1956 studiował w Royal Manchester College of Music (obecnie Royal Northern College of Music) i jednocześnie 1952-1957 na University of Manchester, a 1957-1959 we Włoszech pod kierunkiem kompozytora Goffredo Petrassiego. Następnie 1959-1962 nauczał muzyki w Cirencester Grammar School w Gloucestershire, gdzie rozwijał metody nauczania pozwalające uczniom wykonywać dość skomplikowane dzieła muzyki nowoczesnej. W latach 1962–1964 studiował na Uniwersytecie Princeton pod kierunkiem Rogera Sessionsa.

W 1967 wrócił do Anglii, gdzie wraz z kompozytorem Harrisonem Birtwistlem założył zespół Pierrot Players (w 1970 przemianowany na The Fires of London) poświęcony muzyce współczesnej, dla którego napisał wiele kompozycji i którym wielokrotnie dyrygował. W 1977 zainicjował coroczny czerwcowy Festiwal Św. Magnusa na Orkadach, którego do 1986 był dyrektorem artystycznym.

W 1981 otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. W 1987 zostało mu nadane szlachectwo. W lipcu 2014 został odznaczony przez królową Orderem Towarzyszy Honoru podczas specjalnej ceremonii w Pałacu Buckingham. Niecały miesiąc przed śmiercią otrzymał Złoty Medal Royal Philharmonic Society[1].

Twórczość

Pisał utwory orkiestrowe, kameralne, wokalno-instrumentalne (m.in. Stone Litany w 1973) i opery (m.in. The Martyrdom of St. Magnus w 1976).

Przypisy

  1. Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji John Warnaby: Davies, Peter Maxwell. Oxford Music Online. Grove Music Online . 2015-09-22. . . via Oxford University Press. (ang.).

Bibliografia