Petites Heures du Duc de Berry

W dzisiejszym świecie Petites Heures du Duc de Berry to temat, który przyciągnął uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, wpływ na historię czy wpływ na miejsce pracy, Petites Heures du Duc de Berry był przedmiotem wielu badań i debat. Od początków do dzisiejszej ewolucji Petites Heures du Duc de Berry był fascynującym tematem, który wzbudził zainteresowanie uczonych, ekspertów i entuzjastów. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Petites Heures du Duc de Berry, zagłębiając się w jego znaczenie, możliwości i wyzwania, jakie obecnie stwarza.

Petites Heures du Duc de Berry
Ilustracja
Zmarły przed sądem Boskim z Godzinek Rohan, XV wiek
Autor

Jacquemart de Hesdin,
Jean Le Noir,
Bracia Limbourg

Rodzaj

kodeks

Data powstania

1412

Wymiary

21,5 × 14,5 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Bibliothèque Nationale de France

Petites Heures du Duc de Berry – kodeks iluminowany, powstały na przestrzeni lat 1372–1412 przez kilku artystów dla księcia Jana de Berry, stworzony w stylu gotyku międzynarodowego.

Kodeks został zamówiony przez księcia Jana de Berry. Powstawał w trzech etapach a każdy z nich miał innego autora. Prace nad manuskryptem rozpoczęły się w 1372 roku i trwały do 1375 a jego pierwszym autorem był Jean Le Noir, który wykonał dekoracje cyklu pasyjnego, miniaturę otwierającą psalmy pokutne oraz ilustracje do oficjum św. Jana Chrzciciela. W drugim etapie, w latach 1384–1390, powstał cykl godzinek maryjnych. Ich autorem był Jacquemart de Hesdin oraz jego współpracownicy: Mistrz Trójcy Świętej oraz tzw. Mistrz Pseudo-Jacquemart. W trzeciej fazie, w latach 1410–1412, kodeks był poszerzany przez braci Limbourg; wykonali jedną miniaturę Wyjazd księcia z orszakiem z zamku (fol. 288v)[1].

Istnieje hipoteza, iż Petites Heures w latach 1375–1385, należała do Ludwika I d'Anjou i dopiero w 1390 zostały nabyte przez księcia de Berry[2].

Przypisy

Bibliografia

  • Antoni Ziemba, Sztuka Burgundii i Niderlandów 1380–1500, t. I. Sztuka dworu burgundzkiego oraz miast niderlandzkich, Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2008, ISBN 978-83-235-0443-6.