W tym artykule szczegółowo zbadamy Petrichor i jego wpływ na nasze współczesne społeczeństwo. Petrichor był przedmiotem badań i zainteresowań przez lata, a jego znaczenie nie zmniejszyło się z biegiem czasu. Poprzez wszechstronną analizę zbadamy różne aspekty i aspekty Petrichor, od jego początków po rolę w dzisiejszym świecie. Zagłębimy się w jego znaczenie, implikacje i wpływ w różnych sferach, a także jego znaczenie dla ogółu społeczeństwa. Mamy nadzieję, że dzięki tej eksploracji zapewnimy pełniejszy i wzbogacający obraz Petrichor, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i implikacje dla świata, w którym żyjemy.
Petrichor – specyficzny ziemisty zapach powstający w momencie spadania deszczu na suchą glebę[1]. Słowo pochodzi od greckich słów petra (πέτρα), oznaczającego skałę lub kamień i ichor (ἰχώρ).
Zjawisko charakterystycznego zapachu gleby po deszczu było badane już w XIX w. W 1891 r. pisali o nim francuscy chemicy M.P. Berthelot i G. André[2]. W tym samym roku w czasopiśmie Scientific American ukazała się krótka notatka T.L. Phipsona The Odor of the Soil after a Shower, w której autor pisze, że zajmował się tym tematem ponad dwadzieścia pięć lat wcześniej, jednak nie opublikował swoich wyników. Doszedł jednak wówczas do wniosku, że opisywany zapach był spowodowany obecnością w glebie substancji organicznych podobnych do olejków eterycznych roślin, pochodzących z kwiatów i wydzielających się pod wpływem deszczu. Podjął próby wyizolowania substancji odpowiedzialnych za zapach i stwierdził bardzo wysokie podobieństwo z substancją, którą nazwał bromo-cedren, pochodzącą z olejku cedrowego[3].
Termin „petrichor” zaproponowała w 1964 r. para australijskich badaczy z ośrodka Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), Isabel Joy Bear i Richard Grenfell Thomas w artykule Nature of argillaceous odour opublikowanym w czasopiśmie Nature[1]. Według autorów podczas suchej pogody niektóre rośliny wydzielają do powietrza olejki eteryczne, które są absorbowane w glebie i uwalniane do powietrza pod wpływem deszczu[1][a]. W toku dalszych badań naukowcy ci doszli do wniosku, że petrichor jest wynikiem kilku naturalnych procesów[5]:
Współcześnie uważa się, że oprócz wydzielania zaadsorbowanych związków, na zapach petrichor składa się też geosmina[6], produkt uboczny metabolizmu promieniowców[7].
Ludzki nos jest niezwykle wrażliwy na geosminę i jest w stanie wykryć ją w powietrzu przy stężeniu 5 części na bilion[8]. Niektórzy naukowcy uważają, że ludzie lubią zapach gleby po deszczu, ponieważ przetrwanie ich przodków zależało od deszczowej pogody[6].
W 2015 roku naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) użyli kamery szybkoklatkowej celem zarejestrowania, powstawanie aerozolu podczas zraszania różnych materiałów, w tym 16 różnych gleb. Gdy kropla wody spadnie na porowatą powierzchnię, np. glebę piaszczystą lub gliniastą, powietrze z porów tworzy małe pęcherzyki, które unoszą się na powierzchnię i uwalniają aerozole, zawierające m.in. substancje zapachowe. Zjawisko to występuje intensywniej przy deszczach słabych i umiarkowanych, natomiast przy deszczu silnym krople uderzają w podłoże z tak dużą szybkością, że pęcherzyki nie mają czasu na sformowanie się[9].