Philip J. Currie

W dzisiejszym świecie Philip J. Currie stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Od momentu pojawienia się Philip J. Currie przyciąga uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów, wywołując żarliwe debaty i sprzeczne opinie. Jego wpływ rozszerzył się na różne obszary, od polityki i społeczeństwa po kulturę popularną i rozrywkę. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Philip J. Currie, analizując jego ewolucję w czasie, jego implikacje dla obecnego świata i perspektywy na przyszłość. Philip J. Currie nadal jest tematem podlegającym ciągłej ewolucji, a jego wpływ nigdy nie przestaje zaskakiwać tych, którzy zagłębiają się w jego złożoność.

Philip John Currie
Ilustracja
Philip Currie (2013)
Data i miejsce urodzenia

13 marca 1949
Brampton

Zawód, zajęcie

paleontolog, nauczyciel akademicki

Narodowość

kanadyjska

Tytuł naukowy

doktor nauk biologicznych

Alma Mater

University of Toronto
McGill University

Stanowisko

profesor

Pracodawca

University of Alberta

Małżeństwo

Eva Koppelhus

Odznaczenia
Alberta Order Excellence (Kanada)

Philip John Currie (ur. 13 marca 1949 w Brampton) – kanadyjski paleontolog, profesor Uniwersytetu Alberty (University of Alberta).

Życiorys

Licencjat (B.Sc.) uzyskał na Uniwersytecie w Toronto, magisterium (M.Sc.) i doktorat (Ph.D. – z wyróżnieniem) – na Uniwersytecie McGill[1].

Zajmuje się głównie dinozaurami – jego specjalnością są teropody, ceratopsy, migracje i zachowania stadne dinozaurów oraz kwestia pochodzenia ptaków. Uczestniczył w naukowym opisaniu ponad dwudziestu taksonów dinozaurów, m.in. mapuzaura i sinraptora. W 1987 wykazał, że Stenonychosaurus jest synonimem rodzaju Troodon. W 1986 został – wspólnie z Dale’em Russellem i Dongiem Zhimingiem – dyrektorem Canada-China Dinosaur Project i brał udział w badaniach nad znalezionymi w Chinach pierzastymi dinozaurami[2]. Jest jednym z obrońców tezy, zakładającej występowanie u dinozaurów drapieżnych polowania grupowego. Jest autorem ponad 160 artykułów naukowych, 140 popularnonaukowych i 15 książek[3].

W 2012 otrzymał medal przyznawany przez The Explorers Club (The Explorers Club Medal)[3]. Na jego cześć nazwano m.in. gatunki Epichirostenotes curriei i Teratophoneus curriei oraz Philip J. Currie Dinosaur Museum[4].

Przypisy

  1. Dr. Philip J. Currie. Department of Biological Sciences. University of Alberta. . (ang.).
  2. Currie, Philip J.. The Canadian Encyclopedia. . (ang.).
  3. a b Philip J. Currie, Ph.D., L.L.D. (hon.), FI '02. The Explorers Club. . (ang.).
  4. FAQs. Philip J. Currie Dinosaur Museum. . . (ang.).