Pierre Versins

W tym artykule zbadamy temat Pierre Versins i jego znaczenie dzisiaj. Pierre Versins to temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu, generując rosnące zainteresowanie społeczeństwa. W całej historii Pierre Versins odgrywał kluczową rolę w różnych obszarach, od nauki i technologii po kulturę i sztukę. W tym sensie niezbędna jest dogłębna analiza wpływu, jaki Pierre Versins wywarł na nasze codzienne życie, a także na rozwój społeczeństwa jako całości. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu artykuł ten stara się rzucić światło na różne aspekty związane z Pierre Versins, zapewniając kompleksową i wzbogacającą wizję tego tematu.

Pierre Versins
Imię i nazwisko urodzenia

Jacques Chamson

Data i miejsce urodzenia

12 stycznia 1923
Strasburg

Data i miejsce śmierci

18 kwietnia 2001
Awinion

Zawód, zajęcie

kolekcjoner, literaturoznawca, pisarz

Pierre Versins (ur. jako Jacques Chamson; 12 stycznia 1923 w Strasburgu, zm. 18 kwietnia 2001 w Awinionie) – francuski kolekcjoner i badacz fantastyki naukowej[1]. W latach 1957–1962 publikował fanzin „Aillerus”. Pomiędzy 1951 a 1971 opublikował cztery powieści: En avant, Mars, Les etoiles ne s’en foutent pas, Leprofesseur oraz Les transhumains. Uważał, że fantastyka naukowa skupia się przede wszystkim na przedstawianiu racjonalnej hipotezy[2].

Życiorys

Podczas II wojny światowej Versins był więźniem w Auschwitz. W 1975 założył muzeum Maison d'Ailleurs(inne języki)[3]. Jego żona, z którą się rozwiódł, nazywała się Martine Thome i została wymieniona w jednym z jego opowiadań. Była współautorką niektórych jego tekstów. Przez 33 lata mieszkał w Szwajcarii.

Nagrody

Jest również autorem książki Encyclopedie de Utopie et de la sf, która zdobyła nagrodę specjalną w trakcie Torconu II(inne języki), Worldconu zorganizowanego w 1973. W 1991 zdobył Nagrodę Pielgrzyma[4], przyznawaną przez Science Fiction Research Association(inne języki).

Przypisy

  1. SFE: Versins, Pierre , sf-encyclopedia.com .
  2. Barbara Okólska, Ewolcja gatunku, Ryszard Handke, Lech Jęczmyk, Barbara Okólska (red.), Spór o SF, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1989, ISBN 83-210-0815-1.
  3. La Maison d’Ailleurs – Musée de la science-fiction, de l’utopie et des voyages extraordinaires , www.ailleurs.ch .
  4. sfadb: Pilgrim Award 1991 , www.sfadb.com .