Dzisiaj Pieśń przekomponowana jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu ludzi na całym świecie. Od historycznego pochodzenia po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Pieśń przekomponowana przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i ogółu społeczeństwa. Zagłębiając się w ten temat, odkrywamy złożoność i różnorodność otaczających go perspektyw. W tym artykule zbadamy różne aspekty Pieśń przekomponowana i przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od swoich początków po dzisiejszą ewolucję, Pieśń przekomponowana pozostawił znaczący ślad w historii i nadal wywołuje debaty i refleksje we współczesnym społeczeństwie.
Pieśń przekomponowana (niem. durchkomponiertes Lied[1]) – typ pieśni, w której strofy cechują się odmiennym opracowaniem muzycznym[2][3], dostosowanym do treści utworu[4][5].
Budowę przekomponowaną przyjmują niektóre renesansowe włoskie madrygały[6]. W okresie klasycyzmu forma przekomponowana zaczęła być stosowana w pieśniach solowych z akompaniamentem fortepianu, wypierając formę pieśni zwrotkowej[4], co zachodziło dalej w okresie romantyzmu[7].
Pieśni przekomponowane tworzyli m.in. Franz Schubert[8][9], Carl Loewe[10], Hugo Wolf[11] i Karol Szymanowski[12]. W XIX-wiecznej muzyce rosyjskiej pieśni przekomponowane i wariacyjne nazywano romansami[13].
Johann Wolfgang von Goethe kwestionował formę przekomponowaną[14], jako „zainteresowanie szczegółami”[3], faworyzując pieśni zwrotkowe, w których – jego zdaniem – jedność treści i melodii miała nadawać im wartość poetycką[15].
W pieśni przekomponowanej występuje zależność wyrazowa między tekstem a muzyką, polegająca na podporządkowaniu muzyki walorom wyrazowym tekstu (w odróżnieniu od zależności formalnej, podporządkowującej muzykę konstrukcji tekstu)[16]. Pieśń przekomponowana może łączyć się z formą pieśni wariacyjnej[17].
Formę przekomponowaną mogą przyjmować m.in. pieśni z tekstami o budowie stychicznej[2] oraz pieśni z krótkimi tekstami np. składającymi się z dwóch strof (pieśń o budowie AB)[18] lub takimi, w przypadku których nie można mówić o budowie zwrotkowej[19].