Pikryt

W tym artykule poruszony zostanie temat Pikryt, który wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Pikryt został przeanalizowany z różnych perspektyw, wywołując różne debaty i sprzeczne opinie. Na przestrzeni historii Pikryt odgrywał istotną rolę w różnych kontekstach, co doprowadziło do jego dogłębnych badań. W tym artykule staramy się przedstawić globalną i zaktualizowaną wizję Pikryt, odnosząc się do jej początków, ewolucji i dzisiejszego wpływu. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę będziemy starali się zapewnić czytelnikowi pełniejsze zrozumienie Pikryt i jego znaczenia we współczesnym społeczeństwie.

Pikryt z Księżyca, meteoryt z Afryki

Pikryt, porfiryt pikrytowy – ciemna skała magmowa: wylewna lub hipabisalna. Drobno- lub średnioziarnista o strukturze porfirowej. W składzie najliczniejszy jest oliwin i augit tytanowy, może zawierać też w znaczniejszych ilościach takie minerały jak hornblenda i plagioklaz. Zawiera mało krzemionki, poniżej 45%.

Występowanie

Występuje m.in. w Niemczech, Czechach (Morawy), Wielkiej Brytanii (Kornwalia), Szwecji i USA[1]. W Polsce towarzyszy cieszynitom w okolicach Bielska-Białej.

Przypisy

Bibliografia

  • Wacław Ryka, Anna Maliszewska, Słownik petrograficzny, Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1982, ISBN 83-220-0150-9, OCLC 69507580.
  • Andrzej Bolewski, Włodzimierz Parachoniak, Petrografia, Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1982, ISBN 83-220-0173-8, OCLC 749339255.