Piotr Jerszow

W dzisiejszym świecie Piotr Jerszow to temat, który wzbudził duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o środowisko akademickie, polityczne, społeczne czy kulturalne, Piotr Jerszow przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i obywateli. Jego znaczenie i znaczenie ewoluowały z biegiem czasu, ukazując jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Celem tego artykułu jest zagłębienie się w różne wymiary Piotr Jerszow, zbadanie jego implikacji, wyzwań i możliwych rozwiązań. Od jego powstania po wpływ na teraźniejszość, Piotr Jerszow reprezentuje kluczowy temat, który zasługuje na dogłębną analizę i dyskusję.

Piotr Jerszow
Пётр Павлович Ершов
Ilustracja
Data urodzenia

6 marca 1815

Data i miejsce śmierci

30 sierpnia 1869
Tobolsk

Narodowość

rosyjska

Język

rosyjski

Dziedzina sztuki

literatura, poezja

Ważne dzieła

Konik Garbusek

Piotr Pawłowicz Jerszow, ros. Пётр Павлович Ершов (ur. 22 lutego?/6 marca 1815, zm. 18 sierpnia?/30 sierpnia 1869 w Tobolsku) – rosyjski pisarz.

Urodził się na Syberii, studiował w Sankt Petersburgu. W czasie studiów, w wieku zaledwie 19 lat, wzorując się na baśniach Aleksandra Puszkina, napisał swoje najbardziej znane dzieło - opartą na rosyjskim folklorze wierszowaną baśń Konik Garbusek. Wydane w 1834 r. dzieło zyskała wielką popularność, a sam Aleksander Puszkin również oceniał ją bardzo pozytywnie.

Po studiach Jerszow powrócił na Syberię, gdzie spędził resztę życia, m.in. jako nauczyciel w gimnazjum w Tobolsku. Napisał jeszcze kilka utworów, ale nie dorównały one już najsłynniejszej, młodzieńczej baśni autora.

Bibliografia

Linki zewnętrzne