Piotr Niedźwiecki

W tym artykule zostanie omówiony wpływ Piotr Niedźwiecki na współczesne społeczeństwo, analizując jego implikacje gospodarcze, społeczne i kulturowe. Piotr Niedźwiecki stał się tematem zainteresowania naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie w dzisiejszym świecie. W kolejnych sekcjach zostanie zbadana ewolucja Piotr Niedźwiecki w czasie, a także jego wpływ na różne aspekty życia codziennego. Podobnie zbadane zostaną różne opinie i stanowiska w sprawie Piotr Niedźwiecki, w celu przedstawienia kompleksowej i pluralistycznej wizji tego zjawiska.

Piotr Niedźwiecki
Data i miejsce urodzenia

11 października 1956
Sieradz

Prezydent Zduńskiej Woli
Okres

od 29 kwietnia 2009
do 19 listopada 2018

Poprzednik

Janusz Ratajczyk (p.f.)

Następca

Konrad Pokora

Piotr Wincenty Niedźwiecki (ur. 11 października 1956 w Sieradzu) – polski samorządowiec, od 2009 do 2018 prezydent Zduńskiej Woli. Brat Marka Niedźwieckiego.

Życiorys

Syn Wojciecha i Kazimiery[1]. Ukończył historię nauczycielską na Uniwersytecie Łódzkim, a także podyplomowe studia z zakresu zarządzania w oświacie i nauczania na odległość. Pracował zawodowo do czasu przejścia na emeryturę. W wyborach samorządowych w 2006 uzyskał mandat radnego Zduńskiej Woli z listy lokalnego ugrupowania[2].

W trakcie kadencji przystąpił do Platformy Obywatelskiej. W grudniu 2008 po odwołaniu w referendum Zenona Rzeźniczaka został zastępcą pełniącego obowiązki prezydenta miasta. W kwietniu 2009 wygrał w drugiej turze bezpośrednie przedterminowe wybory na urząd prezydenta Zduńskiej Woli, kandydując z ramienia komitetu Forum Praca, Rodzina, Sprawiedliwość (został usunięty z PO za start w tych wyborach bez partyjnej rekomendacji)[3]. W listopadzie tego samego roku ponownie przyjęto go do Platformy Obywatelskiej[4], jednak niespełna rok później z niej wystąpił.

W pierwszej turze wyborów lokalnych w 2010 jako kandydat niezależny zdobył 32,92% głosów[5], najwięcej spośród sześciu kandydatów. W drugiej turze pokonał swojego kontrkandydata Andrzeja Brodzkiego stosunkiem 57,38%:42,62% (przewagą około 2,1 tys. głosów[6]), co zapewniło mu reelekcję. W 2014 po raz kolejny wygrał wybory w drugiej turze, zwyciężając w niej kandydatkę PO Hannę Iwaniuk przewagą 277 głosów[7]. W 2018 nie został ponownie wybrany, przegrywając w pierwszej turze głosowania[8].

Przypisy