Pismo balijskie

Dzisiaj chcemy porozmawiać o Pismo balijskie, temacie, który z biegiem czasu wzbudził zainteresowanie i kontrowersje. Pismo balijskie to kwestia, o której mówiono w różnych obszarach i która wywołała sprzeczne opinie. W całej historii Pismo balijskie był przedmiotem badań, debat i analiz, ponieważ jego znaczenie i wpływ są niezaprzeczalne. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Pismo balijskie, od jego powstania po jego dzisiejszy wpływ. Ponadto będziemy starali się zrozumieć znaczenie Pismo balijskie i to, w jaki sposób zaznaczył on wartość przed i po w różnych kontekstach. Bez wątpienia Pismo balijskie to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i który będzie nadal budził zainteresowanie w przyszłości.

Dwujęzyczny znak drogowy na Bali

Pismo balijskie, alfabet balijski (balijski aksara bali) – alfabet sylabiczny tradycyjnie używany do zapisywania języka balijskiego. Obecnie, mimo że nadal jest on nauczany na Bali, jego zastosowanie ograniczone jest do tekstów religijnych.

Historia

Alfabet balijski wywodzi się pośrednio z indyjskiego pisma brahmi poprzez stare jawajskie pismo kawi.

Charakterystyka

Podstawowym elementem tego pisma są spółgłoski z domyślną samogłoską „a”. W przypadku innych samogłosek niż „a”, spółgłoska jest modyfikowana przy pomocy odpowiednich znaków diakrytycznych, umieszczanych nad, pod, z lewej strony lub z prawej strony spółgłoski. Pismo balijskie jest zasadniczo odmianą starego alfabetu jawajskiego.

Porównanie alfabetu balijskiego i jawajskiego

Alfabet balijski
Alfabet balijski
Alfabet jawajski
Alfabet jawajski
Alfabet balijski Alfabet jawajski

Linki zewnętrzne