Pliva

W tym artykule zamierzamy zgłębić temat Pliva, badając jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Pliva był w ostatnich latach przedmiotem zainteresowania i debaty, a jego znaczenie w dzisiejszym świecie stale rośnie. Poprzez szczegółową analizę zbadamy zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty Pliva, jego wpływ w różnych kontekstach oraz to, jak kształtuje i napędza zmiany w naszym otoczeniu. Z krytycznego i obiektywnego punktu widzenia staramy się rzucić światło na tę kwestię, która tak bardzo wpływa na nasze codzienne życie.

Pliva
ilustracja
Państwo

 Chorwacja

Siedziba

Zagrzeb

Data założenia

1921

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Željko Čović

Zatrudnienie

6000

brak współrzędnych
Strona internetowa

Plivachorwackie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z główną siedzibą w Zagrzebiu.

Przedsiębiorstwo zostało utworzone w 1921 roku w Karlovacu, początkowo pod nazwą Kaštel. W 1935 roku pracował w nim Vladimir Prelog, którego badania nad alkaloidami, doprowadziły do wprowadzenia na rynek Streptazolu, pierwszego leku sulfonamidyowego.

W 1980 kierowana przez Slobodana Đokicia grupa badaczy z laboratorium Plivy uzyskała i opatentowała azytromycynę. Na podstawie umowy licencyjnej z firmą Pfizer (której badacze również uzyskali ten związek), Pliva uzyskała wyłączność na sprzedaż tego antybiotyku (pod nazwą handlową Sumamed) w Europie Środkowej i Wschodniej, podczas gdy jego odpowiednik Zithromax, produkowany przez Pfizer był sprzedawany w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

W latach 90. XX wieku firma dokonała szeregu akwizycji, kupując m.in. Krakowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa w Krakowie. Zakupiona w 1997 roku firma od 1998 zmieniła nazwę na Pliva Kraków. Krakowski zakład specjalizuje się w lekach bezreceptowych, wśród jego produktów znajduje się Aviomarin (tabletki dimenhydrynatu), Flegamina (preparat bromheksyny), preparaty wapniowe i witaminowe.

W 2006 roku Plivę przejął amerykański koncern Barr Pharmaceuticals, należący od grudnia 2008 r. do izraelskiej firmy Teva.

Linki zewnętrzne