Pożegnanie jesieni

Obecnie Pożegnanie jesieni to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Od swoich początków w historii po dzisiejsze znaczenie Pożegnanie jesieni był przedmiotem debaty, badań i refleksji. Dzięki wielu aspektom i wpływowi na społeczeństwo Pożegnanie jesieni stał się tematem zainteresowania osób w każdym wieku i o każdym zawodzie. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne wymiary Pożegnanie jesieni i jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od wpływu na gospodarkę po znaczenie w kulturze popularnej, Pożegnanie jesieni pozostawił niezatarty ślad w historii ludzkości. Dołącz do nas w tej podróży przez ekscytujący świat Pożegnanie jesieni i odkryj wszystko, co kryje się za tym fascynującym tematem.

Pożegnanie jesieni
Ilustracja
Strona tytułowa pierwszego wydania powieści
Autor

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Typ utworu

powieść

Data powstania

1925

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Warszawa

Język

polski

Data wydania

1927

Wydawca

Ferdynand Hoesick

Pożegnanie jesieni – polska powieść napisana przez Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1925. Została wydana w 1927 w Warszawie, opatrzona przedmową autora.

Opis fabuły

Powieść opowiada o dojrzewaniu i upadku młodego dekadenta Atanazego Bazakbala. Jego działania i wszelkie eksperymenty (narkotyczne, erotyczne, psychiczne) doprowadzają do samobójstwa jego żonę, zaś on sam popada w całkowitą zależność od Heli Bertz; pierwowzorem tej postaci była żydowska piękność, Izabela Hertz (Izabela Stachowicz).

Powieść stanowi również rozważania na temat przyszłości, studium dekadencji (upadek wartości, sekularyzacja, znużenie światem) i opis ówczesnego rozwoju społecznego, etapów rewolucji i tego w jaki sposób degraduje ona świat „pożerając własne dzieci” (w imię szczytnej idei niwelistycznej – staje się dyktaturą). Autor wyraża swoje przekonanie o końcu kultury indywidualistycznej.

Utwór został przełożony na niemiecki, włoski, angielski (fragmenty), hiszpański, słoweński, niderlandzki, węgierski, rosyjski, francuski i macedoński.

Na podstawie powieści Pożegnanie jesieni – powstał film fabularny Mariusza TrelińskiegoPożegnanie jesieni (1990).

Przypisy

  1. witkacologia_Witkacy na swiecie: przekłady , witkacologia.eu .
  2. Stanisław Ignacy Witkiewicz, L’Adieu à l’automne. Roman, Classiques slaves, Lausanne : l'Âge d’homme, 1972 (fr.).
  3. Лидија Танушевска, Збогување со магијата во преводот на Виткаци, „Poznańskie Studia Slawistyczne” (4), 2013, s. 309, DOI10.14746/pss.2013.4.24, ISSN 2084-3011 (mac.).

Linki zewnętrzne