W dzisiejszym świecie Podział administracyjny Finlandii to temat, który przyciągnął uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jego znaczenie i wpływ stały się przedmiotem dyskusji i analiz w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. Ponieważ Podział administracyjny Finlandii nadal jest gorącym tematem, jego wpływ i konsekwencje nadal są przedmiotem badań i debat. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Podział administracyjny Finlandii, od jego początków po dzisiejsze skutki, aby rzucić światło na to fascynujące zjawisko.
Od 1 stycznia 2011 Finlandia jest podzielona na:
W 2010 Finlandia była podzielona na:
Historycznie, jako część Szwecji, Finlandia była podzielona na 9 krain (fiń. historialliset maakunnat, l.poj. historiallinen maakunta, szw. historiska landskap). W wyniku reformy kanclerza Axela Oxenstierny zostały one zastąpione w 1634 nowym podziałem na prowincje (szw. län, fiń. läänit), których liczba zmieniała się na przestrzeni lat. Istotne zmiany w podziale na prowincje miały miejsce w latach 1775, 1831, 1918 oraz 1997 (połączenie dotychczasowych 12 prowincji w 6 prowincji).
Istnieje także podział na 90 dystryktów lokalnych (fiń. kihlakunta, szw. härad), w których władze koordynują zadania policji, sądów, ściągania należności itp. Dystrykty lokalne są oficjalną jednostką będącą niżej w hierarchii od prowincji. Tylko prowincje i dystrykty lokalne są oficjalnymi jednostkami administracyjnymi Finlandii (tzn. częścią administracji kontrolowanej przez rząd centralny). Większość władzy lokalnej jest wykonywana w gminach, które odpowiedzialne są za około 50% wydatków publicznych w Finlandii. Regiony i podregiony są administrowane przez partycypujące w nich gminy.