Polska Telewizja Kablowa

W dzisiejszym świecie Polska Telewizja Kablowa odegrał fundamentalną rolę w naszym życiu. Od czasu swojego pojawienia się wywarło ono znaczący wpływ na różne aspekty naszego społeczeństwa, zmieniając sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, nawiązujemy relacje, a nawet bawimy się. Polska Telewizja Kablowa był przedmiotem debaty, kontrowersji i podziwu, generując sprzeczne opinie, które odzwierciedlają jego znaczenie i wpływ na nasze codzienne życie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Polska Telewizja Kablowa, analizując jego wpływ i znaczenie we współczesnym świecie.

Logo Polskiej Telewizji Kablowej
Schemat Powiązań Polskiej Telewizji Kablowej

Polska Telewizja Kablowa (PTK) – operator telewizji kablowej działający w Polsce w latach 1989–2000.

PTK oferowała usługi związane z budowaniem i eksploatacją telewizji kablowej w ośmiu największych aglomeracjach miejskich (między innymi w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Trójmieście, Katowicach, Lublinie i Szczecinie) oraz w wielu mniejszych miastach[1]. Była ona również operatorem systemu MMDS służącego do dystrybucji kanałów telewizyjnych i stacji radiowych w paśmie mikrofal. System ten działał w Warszawie, udostępniając abonentom 36 programów[2] za pomocą nadajnika zlokalizowanego na dachu hotelu Marriott[3]. W zasięgu sieci PTK znajdowało się około 1,7 mln gospodarstw domowych, z czego ponad 1 mln korzystało z usług firmy. Szerokopasmowe sieci PTK należały w tamtych czasach do najnowocześniejszych w Polsce[4].

UPC w czerwcu 1999 roku przejęła całość akcji At Entertainment, Inc., firmy będącej udziałowcem Wizji TV i PTK[5]. W niektórych źródłach At Entertainment występuje jako @Entertainment[6].

Polska Telewizja Kablowa Operator Sp. z o.o. zmieniła nazwę na UPC Telewizja Kablowa Sp. z o.o (postanowienie Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy z 19 września 2000 roku).

Przypisy

  1. Maciej Mazur, 1997 stereo i w kolorze , ursynow.org.pl, 27 września 2022 (pol.).
  2. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii I Telewizji z rocznego okresu działalności wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji , www.archiwum.krrit.gov.pl, marzec 1996 (pol.).
  3. MMDS, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  4. PTK - Polska Telewizja Kablowa , ptk.com.pl:80 .
  5. At Entertainment, Wizja TV - komunikat prasowy , www.mar-digital.com.pl (web.archive.org) .
  6. PTK - Polska Telewizja Kablowa , ptk.com.pl:80 .