W dzisiejszym świecie Polskie Towarzystwo Onkologiczne stał się tematem bardzo interesującym i istotnym. Z biegiem czasu Polskie Towarzystwo Onkologiczne znacząco wpłynął na różne aspekty społeczeństwa, kultury, polityki i gospodarki. Od samego początku Polskie Towarzystwo Onkologiczne odegrał fundamentalną rolę w codziennym życiu ludzi i wywołał debaty, dyskusje i głębokie refleksje w różnych obszarach. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ i znaczenie Polskie Towarzystwo Onkologiczne, badając jego wiele aspektów i wpływ na dzisiejszy świat.
Polskie Towarzystwo Onkologiczne – medyczne stowarzyszenie naukowe zrzeszające onkologów, działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach[1].
Powstało w 1921 r. pod nazwą Polski Komitet do Zwalczania Raka. W 1923 r. ukazał się pierwszy zeszyt czasopisma naukowego pod nazwą Biuletyn Polskiego Komitetu do Zwalczania Raka[2]. W 1956 r. na okładce Biuletynu znalazła się informacja, że pismo jest organem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Instytutu Onkologii[2]. Była to prawdopodobnie data reaktywacji działalności stowarzyszenia po wojnie już pod nową nazwą - Polskie Towarzystwo Onkologiczne. W 2002 r. stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym[3].
Zajmuje się rozpowszechnianiem osiągnięć naukowych w dziedzinie onkologii oraz podnoszeniem poziomu świadomości społeczeństwa na temat chorób nowotworowych. Jego członkowie biorą czynny udział w tworzeniu i opiniowaniu standardów zapobiegania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych oraz szkoleniu kadr medycznych w zakresie onkologii[4].
Funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego kadencji 2018-2022 pełni dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu[5].
Członkowie Zarządu Głównego kadencji 2018-2022[5]:
Siedziba stowarzyszenia mieści się w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym przy ul. W. K. Roentgena 5 w Warszawie.
Obecnie oficjalne czasopismo naukowe stowarzyszenia wydawane jest pod nazwą "Nowotwory. Journal of Oncology"[6][7]. Redaktorem Naczelnym czasopisma jest dr hab. n. med. Wojciech M. Wysocki, prof. nadzw[7].