Pomnik Józefa Wieczorka w Katowicach

W dzisiejszym świecie Pomnik Józefa Wieczorka w Katowicach stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na codzienne życie ludzi, Pomnik Józefa Wieczorka w Katowicach zapewnia fascynujący scenariusz, który zasługuje na dogłębne zbadanie. W tym artykule podjęto próbę analizy różnych aspektów związanych z Pomnik Józefa Wieczorka w Katowicach, a także przedstawienia kompleksowej wizji, która pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ w różnych obszarach. Na tych stronach będziemy zagłębiać się w jego pochodzenie, ewolucję, wyzwania i możliwe rozwiązania, aby zaoferować kompletną perspektywę, która zachęca do refleksji i debaty wokół Pomnik Józefa Wieczorka w Katowicach.

Pomnik Józefa Wieczorka
Ilustracja
Pomnik Józefa Wieczorka od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Miejsce

ul. Zofii Nałkowskiej

Data budowy

1947

Ważniejsze przebudowy

2010

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Józefa Wieczorka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Józefa Wieczorka”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Józefa Wieczorka”
Ziemia50°14′38,8968″N 19°05′02,1404″E/50,244138 19,083928

Pomnik Józefa Wieczorka w Katowicach – pomnik upamiętniający górnika kopalni „Giesche”Józefa Wieczorka, zlokalizowany przy ul. Zofii Nałkowskiej[1] na terenie dzielnicy Janów-Nikiszowiec, naprzeciw skweru Emila i Georga Zillmannów.

Pomnik przed modernizacją

Pomnik powstał w 1947 roku. Na cokole znajdowało się odlane z brązu popiersie Józefa Wieczorka, ukazujące go z lewego półprofilu[2][3]. Opiekowała się nim Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”. Popiersie w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku zostało skradzione[3].

W 2010 roku monument odrestaurowano, dzięki wsparciu Galerii Szyb Wilson i Fundacji Eko Art Silesia. Z inicjatywą reaktywacji pomnika wystąpili potomkowie Józefa Wieczorka[4]. Obiekt zamiast popiersia Wieczorka uwieńczono rzeźbą w kształcie otwartej dłoni. Każdy jej palec ma na inny kolor (czarny, zielony, niebieski, żółty, czerwony)[3]. Pomnik odnowiono w stylu art new[5].

Autorem tego pomysłu jest artysta rzeźbiarz Paweł Orłowski[3]. Zmodernizowany monument odsłonięto 17 listopada 2010 roku[3] o godzinie 15.00. Godzinę później odbył się specjalny koncert z tej okazji[6].

Zobacz też

Przypisy

  1. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach: Ewidencja miejsc pamięci województwa śląskiego: miasto Katowice. www.katowice.uw.gov.pl. . (pol.).
  2. Katowice − Pomnik Józefa Wieczorka (pol.) www.mojekatowice.pl
  3. a b c d e To co, że czerwony. Rehabilitacja Wieczorka na Nikiszu (pol.) www.katowice.wyborcza.pl
  4. Galeria Szyb Wilson: Reaktywacja pomnika Józefa Wieczorka − Nikiszowiec ul. Zofii Nałkowskiej (pol.) www.szybwilson.org
  5. Pomnik Wieczorka (pol.) www.newsweek.pl. 2011-08-31
  6. Galeria Szyb Wilson: REAKTYWACJA POMNIKA JÓZEFA WIECZORKA ORAZ KONCERT ZESPOŁU PISARSKI TRIO. szybwilson.org. . (pol.).

Linki zewnętrzne