W tym artykule szczegółowo omówimy temat Pomoc:Cofanie zmian, badając jego różne aspekty i odkrywając jego znaczenie w bieżącym kontekście. Pomoc:Cofanie zmian jest od dawna przedmiotem zainteresowania i dyskusji, ze względu na jego wpływ na różne obszary życia codziennego. Na przestrzeni lat Pomoc:Cofanie zmian wywołał liczne refleksje i analizy, wykazując jego znaczenie i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. W tym artykule postaramy się rzucić światło na Pomoc:Cofanie zmian, zapewniając kompleksową i szczegółową wizję, która pozwoli czytelnikowi zrozumieć jego zakres i znaczenie w dzisiejszym świecie.
Cofanie zmian (ang. rollback) – narzędzie dostępne dla redaktorów do błyskawicznego cofania zmian dokonanych w artykułach. Narzędzia można używać wyłącznie w przypadku oczywistych wandalizmów, ze względu na to, że ta metoda rewertowania nie umożliwia wyjaśnienia powodu cofnięcia zmian w opisie edycji.
Funkcja cofania zmian jest przede wszystkim przydatna do patrolowania ostatnich zmian oraz zmian czekających na przejrzenie.
Wybranie linku powoduje cofnięcie wszystkich zmian danego użytkownika do ostatniej wersji autorstwa innego edytora, a także oznaczy tę edycję jako drobną.
Redaktorzy, chcąc wycofać zmiany i przywrócić poprzednią wersję, powinni użyć opcji:
By szybko zorientować się, ile osób edytowało od ostatniego oznaczenia strony, można włączyć odpowiedni skrypt poprzez wejście do preferencji, wybranie zakładki „Gadżety” i opcji „Podczas porównywania ostatniej wersji przejrzanej z najnowszą wersją strony pokazuje listę nieoznaczonych wersji, gdy jest ich więcej niż jedna”.
Administratorzy mają możliwość ukrycia automatycznych rewertów; więcej na stronie Wikipedia:Administratorzy.
Osoby mające problem w postaci powtarzających się przypadkowych kliknięć w link mogą włączyć sobie w Preferencjach (zakładka Wygląd) opcję „wyświetl komunikat potwierdzający kliknięcie linku wycofującego edycje” lub skorzystać z podobnego rozwiązania zaproponowanego tutaj: wymuszenie potwierdzenia zamiaru cofnięcia edycji.
Istnieje również możliwość ukrycia linku na stronach Ostatnie zmiany oraz Obserwowane poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji w Preferencjach (zakładka Gadżety, sekcja Przeglądanie stron) i zapisanie zmian.
Aby ukryć przycisk „cofnij” na wszystkich stronach, należy wkleić do swojego common.css następujacy kod CSS:
.mw-rollback-link {
display:none;
}
Sprawdź też rozwiązania stosowane w Wikipedii anglojęzycznej: Accidental use of rollback.
Po zastosowaniu narządzia cofania edycje oznaczane są następującymi znacznikami: