W artykule, który prezentujemy poniżej, zagłębimy się w temat Porozumienie Ha’awara, badając jego różne aspekty i dzisiejsze znaczenie. Porozumienie Ha’awara to temat, który przyciągnął uwagę szerokiego spektrum osób, od naukowców i specjalistów w tej dziedzinie, po osoby zainteresowane zrozumieniem jego wpływu na społeczeństwo. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę postaramy się rozwikłać jej implikacje i zaoferować wszechstronną wizję, która pozwoli naszym czytelnikom lepiej zrozumieć to zjawisko. Od powstania do ewolucji na przestrzeni czasu, Porozumienie Ha’awara wywołał debaty i kontrowersje, które sprawiają, że jest to temat cieszący się dużym zainteresowaniem w różnych obszarach badań. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i refleksji na temat Porozumienie Ha’awara!
Porozumienie Ha’awara (hebr. הֶסְכֵּם הַעֲבָרָה, heskem ha-awara, tłumaczone: „umowa o transferze”) – umową między nazistowskimi Niemcami a niemieckimi Żydami, podpisaną 25 sierpnia 1933 r. Umowa została sfinalizowana po trzech miesiącach negocjacji między Federacją Syjonistyczną Niemiec, Anglo-Palestyńskim Bankiem (zarządzanym przez Agencję Żydowską dla Izraela) oraz Ministerstwem Gospodarki nazistowskich Niemiec. Był to główny czynnik umożliwiający migrację około 60 000 niemieckich Żydów do Palestyny w latach 1933–1939[1].
Chcący skorzystać z możliwości emigracji Żydzi, musieli pozostawić za sobą swoje majątki i zakupić na nowo potrzebne im w nowym domu towary. W wyniku tego rynek niemiecki, na którym to wyłącznie można było zakupów do transferu dokonać, wzbogacił się o około 1,4 mld[2] dzisiejszych dolarów amerykańskich (przeliczenie na rok 2022). Emigrantom zezwalano zabrać tylko bagaż podręczny i 1000 funtów szterlingów w gotówce, z których to 39% (zgodnie z umową Ha-Awara) pobierał żydowski wydział komunalny w Palestynie[3].
Porozumienie Ha-Awara było uważane przez niektóre koła niemieckie za możliwy sposób rozwiązania „problemu żydowskiego”. Umowę upamiętniono wybiciem propagandowego medalu okolicznościowego[4]. Po niemieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r. program został zakończony.