Powiat ziemski

W dzisiejszym świecie Powiat ziemski stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie w środowisku akademickim, Powiat ziemski przyciągnął uwagę niezliczonych ludzi na całym świecie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Powiat ziemski, analizując jego ewolucję w czasie, wiele aspektów i jego dzisiejsze znaczenie. Stosując podejście multidyscyplinarne, będziemy starali się zrozumieć rolę, jaką odgrywa Powiat ziemski w naszym życiu i jak ukształtował znany nam świat.

Powiat ziemski (kalka z niem. Landkreis) – jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, w okresie międzywojennym. Powiaty ziemskie istniały w Polsce także po II wojnie światowej. Zostały zlikwidowane w 1975 r. Rozważano ich ponowne utworzenie w ramach reformy samorządu terytorialnego, która weszła w życie od początku 1999 r. Jedna z dyskutowanych koncepcji przewidywała utworzenie dwóch rodzajów powiatów: grodzkich i ziemskich. Ostatecznie utworzono powiaty tylko jednego rodzaju, bez żadnego przymiotnika w nazwie.

Określenie "powiat ziemski" jest także stosowane w odniesieniu do współcześnie istniejących powiatów, jednak nie jest to określenie oficjalne.

Istnieją wszakże opracowania, które jednak wprowadzają to określenie do obrotu.

Zobacz też

Linki zewnętrzne