W tym artykule przeanalizujemy i zagłębimy się w Powłoka systemu Windows, temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Powłoka systemu Windows stał się przedmiotem zainteresowania zarówno ekspertów, jak i amatorów, a jego znaczenie w naszym obecnym społeczeństwie jest niezaprzeczalne. Idąc tym tropem, zbadamy różne aspekty Powłoka systemu Windows, od jego wpływu na kulturę popularną po jego implikacje w różnych obszarach życia codziennego. Celem tego artykułu są wywiady z ekspertami, szczegółowe analizy i konkretne przykłady, które rzucą światło na Powłoka systemu Windows i zaoferują czytelnikowi pełniejszy i bardziej dogłębny obraz tego fascynującego tematu.
Powłoka systemowa Windows – bazowy program odpowiadający za interfejs graficzny systemu Microsoft Windows, który uruchamiany jest tuż po zalogowaniu się użytkownika. W skład standardowej powłoki wchodzi między innymi pulpit, menu Start oraz pasek zadań. Program ten odpowiedzialny jest za uruchamianie innych aplikacji, otwieranie dokumentów oraz zadania specjalne, takie jak obsługa paska zadań.
Standardową powłoką graficzną po instalacji systemu operacyjnego jest Eksplorator Windows. Możliwa jest jednak podmiana powłoki. Ścieżka do pliku powłoki w systemach Windows 2000, XP i nowszych zapisana jest w rejestrze w kluczu o nazwie „HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon”, pod wartością „Shell”. Możliwa jest również zmiana powłoki tylko dla aktualnego użytkownika, poprzez utworzenie wartości „Shell” w kluczu „HKCU\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon”.
Dodatkowo w systemie operacyjnym Windows 7 znajduje się klucz „HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Compatibility”, a w nim wartość „NOTSHELL” typu REG_SZ ustawiona domyślnie na „0x0001”. Windows uruchomi alternatywną powłokę wskazaną przez użytkownika, dopiero gdy wartość NOTSHELL przyjmie wartość „0x0000”.