Prawdziwy Ewangelik Polski

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w Prawdziwy Ewangelik Polski, temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje dla życia codziennego, Prawdziwy Ewangelik Polski wywołuje ciągłą debatę i nadal jest przedmiotem badań i analiz. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom istniejącym wokół Prawdziwy Ewangelik Polski, a także jego ewolucji w czasie i wpływowi w różnych obszarach. Ponadto zagłębimy się w najnowsze wiadomości i odkrycia związane z Prawdziwy Ewangelik Polski, aby zapewnić globalną i aktualną wizję tego fascynującego tematu. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i refleksji na temat Prawdziwy Ewangelik Polski!

Prawdziwy Ewangelik Polski
Częstotliwość

Tygodnik

Państwo

 Królestwo Prus

Pierwszy numer

1859

Ostatni numer

1860

Prawdziwy Ewangelik Polski – polskojęzyczny tygodnik wydawany w latach 1859–1860 w Piszu, adresowany do ludności mazurskiej wyznania protestanckiego.

Czasopismo było kolejnym przedsięwzięciem wydawniczym Antoniego Alojzego Gąsiorowskiego, po niepowodzeniu podobnych w duchu: Ewangelickiego Tygodnika Gminnego i Polsko-Ewangelickiego Posła Kościelnego. Redaktorem naczelnym był niemiecki pastor Möller z Ostródy[1], z którym Gąsiorowski współpracował już przedtem. Tygodnik miał charakter germanizacyjny, szerzył antypolską propagandę i stereotypy, jak również budował niechęć do Polski i Polaków. Miał następujące działy: Czasowe zdarzenia kościelne, Do zbudowania i nauki, Obgląd i Rozmaitości. Oprócz wiadomości zawierał porady i ogłoszenia, przedrukowywał też teksty z Gwiazdki Cieszyńskiej. Postawa czasopisma była krytykowana przez prasę polską. Zostało ono chłodno przyjęte przez Mazurów[2] i upadło z braku chętnych na prenumeratę[1] oraz nikłych poleceń lokalnego kleru[3].

Zobacz też

Przypisy