Protect the Maneaba

Obecnie Protect the Maneaba stał się istotnym tematem w różnych obszarach społeczeństwa. Jego wpływ był odczuwalny w polityce, gospodarce, kulturze i codziennym życiu ludzi. Od momentu pojawienia się Protect the Maneaba wzbudził duże zainteresowanie i wywołał debaty i dyskusje na temat jego zakresu i konsekwencji. W tym artykule podjęto próbę zbadania wielu aspektów Protect the Maneaba, analizując jego wpływ w różnych kontekstach i oferując kompleksowy obraz jego znaczenia w obecnym krajobrazie. Poprzez podejście multidyscyplinarne staramy się zająć Protect the Maneaba z różnych perspektyw, przyczyniając się w ten sposób do szerszego i wzbogacającego zrozumienia tego zjawiska.

Protect the Maneaba
Maneaban te Mauri
Państwo

 Kiribati

Skrót

MTM

Data założenia

1985

Data rozwiązania

2010

Ideologia polityczna

Chrześcijańska demokracja

Protect the Maneaba (kirib. Maneaban te Mauri, MTM) – dawna partia polityczna z Kiribati działająca w latach 1985–2010.

Partia została założona w 1985 roku jako ugrupowanie opozycyjne wobec prezydenta Ieremii Tabai[1]. W wyborach parlamentarnych w 1994 roku zdobyła 13 z 39 mandatów[2], a dwa miesiące później jej kandydat, Teburoro Tito, został wybrany na prezydenta kraju[3][4].

W wyborach parlamentarnych w 1998 roku partia zdobyła 14 z 40 mandatów[4], a dwa miesiące później jej kandydat, Teburoro Tito, został ponownie wybrany na prezydenta kraju[3].

W wyborach parlamentarnych w 2002 roku partia zdobyła 7 z 40 mandatów[5]. Jednak porażka rządu w głosowaniu nad budżetem doprowadziła do przedterminowych wyborów w maju 2003 roku. W ich wyniku Protect the Maneaba zdobyła 24 z 40 mandatów[6].

W wyborach prezydenckich w 2003 roku kandydatem partii był doktor Harry Tong, uzyskał on 43.5% głosów[7].

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku partia zdobyła 7 z 46 mandatów[8], jednak nie zgłosiła swojego kandydata w wyborach prezydenckich[9].

W 2010 roku partia połączyła się z Kiribati Independent Party, tworząc United Coalition Party (kirib. Karikirakean Te I-Kiribati, KTK)[10].

Przypisy