Przedplon

W tym artykule szczegółowo zbadamy Przedplon, temat, który w ostatnim czasie wzbudził wiele zainteresowania i dyskusji. Przedplon to szeroka koncepcja obejmująca różne obszary i aspekty, od wpływu na społeczeństwo po implikacje w życiu codziennym. Na tych stronach będziemy analizować Przedplon z różnych podejść, zapewniając pełną i szczegółową wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny. Podobnie zbadamy historyczną ewolucję Przedplon, jej możliwe przyszłe konsekwencje i opinie ekspertów w tej dziedzinie. Niezależnie od poziomu Twojej wiedzy na temat Przedplon, ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji i zachęci do refleksji nad jego znaczeniem i przydatnością w dzisiejszym świecie.

Przedplon – roślina, której uprawa poprzedza kolejną uprawianą na tym samym polu, zwaną rośliną następczą. Kolejność różnych roślin uprawianych jako przedplon i następcze w ramach ich zmianowania ma istotny wpływ na jakość stanowiska i ich plonowanie[1].

Jako dobry przedplon, poprawiający stanowisko, określane są rośliny okopowe (tylko w przypadku równoczesnego zasilania obornikiem), motylkowe drobnonasienne, strączkowe i przemysłowe[1]. Przy czym poprawa stanowiska powiązana jest z jego właściwym nawożeniem. Za rośliny pogarszające stanowisko uprawiane jako przedplon uznawane są zboża i len zwyczajny[1]. Generalnie rośliny wieloletnie, a zwłaszcza mieszanki traw i motylkowych dobrze wpływają na sprawność gleby, w przeciwieństwie do roślin jednorocznych. Częstszego zmianowania wymagają uprawy na glebach lekkich, a na zwięzłych rekomendowany jest możliwie wolny cykl zmianowania upraw. Istotnym czynnikiem wpływającym na dobór roślin do upraw w roli przedplonu jest długość okresu potrzebnego do ich uprawienia i wymagane terminy siewu roślin następczych[2].

Przypisy

  1. a b c Lesław Zimny, Encyklopedia ekologiczno-rolnicza, Wrocław: Wydaw. Akademii Rolniczej, 2003, ISBN 83-87866-79-2, OCLC 749258638.
  2. T. Rodkiewicz (red.): Ogólna uprawa roślin. T. 2. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1959, s. 71-73.