Przemiana

W następnym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Przemiana, badając jego najważniejsze aspekty i implikacje dla współczesnego społeczeństwa. Od jego pojawienia się po skutki na poziomie indywidualnym i zbiorowym, wyruszymy w podróż pełną odkryć i refleksji, która pozwoli nam lepiej zrozumieć Przemiana i jego wpływ na nasze codzienne życie. Poprzez dogłębną analizę i studia przypadków będziemy starali się rzucić światło na mniej znane aspekty Przemiana i jego znaczenie we współczesnym świecie. Dołącz do nas w tej podróży wiedzy i odkryć, podczas której mamy nadzieję otworzyć perspektywy i wygenerować refleksje wokół Przemiana.

Przemiana
Die Verwandlung
ilustracja
Autor

Franz Kafka

Tematyka

literatura absurdu, slipstream

Typ utworu

opowiadanie

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

1915

Wydawca

Kurt Wolff

Przemiana (niem. Die Verwandlung) – opowiadanie Franza Kafki napisane pomiędzy 17 listopada a 7 grudnia 1912.

Fabuła

Bohaterem utworu jest Gregor Samsa, który pewnego dnia budzi się przemieniony w dużego, potwornego robaka. Chce żyć normalnie, jednak jest to niemożliwe, gdyż nie potrafi nawet podnieść się z łóżka. W konsekwencji traci pracę. Rodzina trzyma go zamkniętego w pokoju, dbając, by nikt nie dowiedział się, co się z nim stało.

Pod wpływem przeistoczenia Gregora zmieniają się również członkowie jego rodziny. Muszą zarabiać na życie, ponieważ dotychczas byli na utrzymaniu Gregora.

Przemiana, która całkowicie odizolowała Gregora od świata, doprowadziła w końcu do jego śmierci, ku uldze rodziny, która miała go już dość.

Odniesienia w kulturze masowej

W 2012 w Wielkiej Brytanii powstała ekranizacja utworu, film Metamorphosis w reżyserii Chrisa Swantona[1]. W 2020 Przemiana stała się podstawą gry komputerowej Metamorphosis[2].

Przypisy

  1. Metamorphosis: Film Review. hollywoodreporter.com, 31 sierpnia 2012. . (ang.).
  2. Christopher Byrd: ‘Metamorphosis’: The Kafka industry makes its way to video games. washingtonpost.com, 8 września 2020. . (ang.).