Przyboczny

W tym artykule dokładnie zbadamy temat Przyboczny i przeanalizujemy jego różne aspekty z krytycznej i obiektywnej perspektywy. Przyboczny to temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę we współczesnym społeczeństwie i ważne jest, aby dokładnie go zbadać, aby zrozumieć jego wpływ na nasze codzienne życie. W tym artykule zajmiemy się różnymi punktami widzenia i opiniami na temat Przyboczny, oferując kompleksowy i zrównoważony pogląd, który pozwoli czytelnikowi wyrobić sobie własną opinię na ten temat. Od jego początków po przyszłe implikacje, zagłębimy się we wszystkie niuanse Przyboczny, aby zapewnić pełny przegląd tego, tak aktualnego dzisiaj tematu.

Przyboczny, przyboczna – funkcja w drużynie harcerskiej lub gromadzie zuchowej. Przyboczny jest głównym pomocnikiem drużynowego lub drużynowej. W niektórych drużynach pełni on też funkcję zastępowego Zastępu Zastępowych (tzw. zz), w skład którego wchodzą inni zastępowi oraz, w zależności od zwyczajów przyjętych w danym środowisku, podzastępowi. Funkcja ta jest też traktowana jako przygotowanie do objęcia funkcji drużynowego.

Przyboczny ma zielony sznur funkcyjny noszony spod ramienia – oznacza się go tak samo w ZHP, ZHR i SH. W SHK „Zawisza” symbolem funkcji przybocznego drużyny jest zielona baretka z brązową belką, zaś przybocznego gromady baretka żółta z brązową belką[1].

Przypisy

  1. Zastęp czeka na Twój ruch - książeczka na stopień wywiadowcy. Wydawnictwo Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego, 2004, s. 159. ISBN 83-912796-7-7.