Dzisiaj Quetta jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu dużej części populacji. Zagadnienie to przykuło uwagę ekspertów, naukowców i specjalistów z różnych dziedzin, którzy poświęcili swój czas i wysiłek na analizę go z różnych podejść. Co więcej, Quetta wywołał debatę w społeczeństwie, powodując sprzeczne opinie i rozbieżne stanowiska. Biorąc pod uwagę tę sytuację, istotne jest pogłębienie naszej wiedzy na temat Quetta i zbadanie jego implikacji w różnych kontekstach. W tym celu w tym artykule omówimy Quetta w sposób szczegółowy i krytyczny, aby zapewnić kompleksową wizję tego aktualnego tematu.
Quetta (Q) – przedrostek jednostek miary oznaczający mnożnik 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 = 1030 (kwintylion)[1]. Rezolucja wprowadzająca przedrostek została przyjęta na 27. posiedzeniu Generalnej Konferencji Miar w listopadzie 2022 roku[2].
Autorem propozycji wprowadzenia przedrostka był brytyjski metrolog, Richard Brown . Miało to posłużyć środowiskom naukowym, operującym na wielkościach nieobjętych wcześniej stosowanymi przedrostkami, w szczególności data science, oraz zagadnieniom dotyczącym pamięci cyfrowej[2][3]. Ponadto, decyzja Konferencji miała zapobiec przyjmowaniu nieoficjalnych określeń wielkich liczb[2].
Przedrostek ułatwia podawanie danych w skali astronomicznej. Na przykład masę Jowisza można wyrazić jako około 1,9 Qg[4].