W tym artykule poruszymy kwestię Rębiechowo (Gdańsk), która jest dziś niezwykle istotna. Rębiechowo (Gdańsk) to temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach, czy to w sferze społecznej, politycznej, gospodarczej czy naukowej. Jest to złożony problem, który wymaga szczegółowej i dogłębnej analizy, aby zrozumieć jego implikacje i reperkusje. Rębiechowo (Gdańsk) zyskał na znaczeniu w ostatnich latach ze względu na jego wpływ na społeczeństwo i codzienne życie ludzi. Celem tego artykułu będzie przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Rębiechowo (Gdańsk), odniesienie się do jego różnych perspektyw i jego znaczenia dla ogółu społeczeństwa.
Rębiechowo (kaszb. Rãbiechòwò[1], niem. Rambechau[2]) – część Gdańska[3] i dawna osada rolniczo-przemysłowa w Gdańsku[4], w dzielnicach Matarnia i Kokoszki. Leży na zachodnim krańcu obu dzielnic, a jego zachodnia granica pokrywa się z granicą Miasta Gdańsk. Rębiechowo jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią miasta.
Osada Rębiechowo to wschodnia część wsi Rębiechowo, włączona do terytorium Gdańska 1 stycznia 1973[5]. Należy do okręgu historycznego Wyżyny[4].
Pierwotną nazwę od nazwy osady wziął Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, którego znaczna część pasa startowego znajduje się na terenie Rębiechowa. W języku potocznym Rębiechowo określa właśnie port lotniczy.
Dawne nazwy: Rambecove (1209), Rambechau (1224), Ramkau (1874, 1885)[4].
Wieś została nadana w 1209 roku przez Mestwina II norbertankom z Żukowa. W 1317 roku nastąpiła lokacja na prawie niemieckim. Struktura administracyjna na przestrzeni wieków: dobra klasztoru w Żukowie; gmina wiejska, o.u. Matarnia, powiat gdański (1874); wieś, gmina Banino, powiat kartuski (1938); wieś gromadzka, gmina Banino, powiat kartuski (1951); wieś sołecka, miasto Gdańsk (1 stycznia 1973)[4].