W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Rack, odnosząc się do jego różnych aspektów, znaczenia w dzisiejszym społeczeństwie i znaczenia w historii. Zbadamy jego wpływ w różnych obszarach, od polityki i ekonomii po kulturę i technologię. Rack to motyw, który nie tylko pozwala nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat, ale także zaprasza do refleksji nad naszą w nim rolą i kwestionowania naszych przekonań i przekonań. Poprzez wyczerpującą analizę staramy się rzucić światło na temat, który jest nie tylko przedmiotem zainteresowania akademickiego, ale może również mieć głębokie konsekwencje dla naszego codziennego życia.
Szafa rack, szafa teleinformatyczna, szafa serwerowa, szafa krosownicza; rack, stojak – wspólna nazwa standardu szaf, stojaków oraz urządzeń przemysłowych o szerokości 19″ (48,26 cm). Organizacja EIA (Electronic Industries Association) opisuje wskazówki i zalecenia dotyczące budowy i wymiarów szaf w dokumencie EIA-310-D. Rzadziej spotykane są również wersje szaf o szerokości 10″, 21″ lub 24″ (produkowane przez IBM i zazwyczaj wykorzystywane przez serwery i osprzęt tej firmy np. RS/6000).
Szafy rack mają zastosowanie głównie w serwerowniach komputerowych, teletechnice, energetyce, a także w studiach nagraniowych oraz pomieszczeniach przemysłowych. Wysokość konstrukcji, a co za tym idzie jej pojemność, określa się w wielokrotności tzw. jednostek (U). Urządzenie o rozmiarze 1U ma wysokość 44,45 mm lub 1¾″. Typowa szafa serwerowa o pełnej wysokości ma rozmiar 42U.
Do montażu urządzeń w szafach rack, używa się specjalnych zestawów mocujących składających się z:
Klatkę (tzw. koszyczek) z ząbkami umieszcza się od wewnętrznej strony profilu rack – w kwadratowym otworze – a następnie przykręca śrubą z podkładką. Sprzęt komputerowy, taki jak serwery, macierze dyskowe, urządzenia KVM, często dostarczany jest ze specjalnymi szynami, dzięki którym możliwe staje się wysunięcie go bez potrzeby odkręcania. Dodatkowo w szafach montowane są również uchwyty i przepusty kablowe, prowadnice, listwy zasilające, półki, panele oświetleniowe oraz inne akcesoria z mocowaniem typu rack.
Z uwagi na to, że urządzenia elektroniczne montowane w szafach mocno się nagrzewają, pomieszczenia serwerowe powinny być klimatyzowane. Dodatkowo często stosuje się szafy z drzwiami perforowanymi, co umożliwia należytą wentylację. Możliwe jest także zastosowanie pojedynczych wentylatorów lub gotowych paneli wentylacyjnych. W najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach wykorzystuje się chłodzenie wodne zintegrowane z szafą rack.