W dzisiejszym świecie nieuniknione jest, aby nie interesować się Rakugo. Niezależnie od tego, czy mówimy o aktualnym temacie, postaci historycznej czy zjawisku naturalnym, Rakugo budzi powszechne zainteresowanie w społeczeństwie. Wpływ Rakugo można zaobserwować w różnych obszarach, od kultury popularnej po środowisko akademickie, w tym politykę i ekonomię. Dlatego ważne jest dokładne zbadanie wszystkiego, co jest związane z Rakugo, zrozumienie jego znaczenia i wpływu, jaki ma na nasze życie. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Rakugo, badając jego różne aspekty i znaczenie w obecnym kontekście.
Rakugo (jap. 落語; dosłownie ‘spadające słowa’) – japońskie werbalne przedstawienie. Pojedynczy gawędziarz (rakugo-ka) siedzi na scenie zwanej kōza (高座) i, używając często papierowego wachlarza (sensu) oraz małej chusteczki (tenugui) z materiału, bez wstawania ze swojego siedzenia przedstawia długą i skomplikowaną opowieść komiczną. Wplata w nią dialog dwóch lub więcej postaci, a różnice między nimi zarysowuje poprzez zmiany w barwie i natężeniu głosu oraz nieznaczne przekręcanie głowy[1][2].
Od połowy do końca okresu Edo organizowano specjalne spotkania, podczas których uczestnicy popisywali się opowiadaniem dowcipnych historyjek typu rakugo. Podczas takich spotkań rodziły się dłuższe facecje, które stały się podstawą znanych dziś rakugo[2].