Razine (stacja kolejowa)

W dzisiejszym świecie Razine (stacja kolejowa) to temat, który przyciągnął uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ Razine (stacja kolejowa) na społeczeństwo, jego dzisiejsze znaczenie czy powiązanie z wydarzeniami historycznymi, Razine (stacja kolejowa) jest czymś, czego nie możemy zignorować. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Razine (stacja kolejowa), od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na różne obszary życia. Przyjrzymy się także zmieniającym się perspektywom Razine (stacja kolejowa) w czasie i jego wpływowi dzisiaj. Mamy nadzieję, że dzięki tej analizie przedstawimy kompleksowy obraz Razine (stacja kolejowa) i jego znaczenia we współczesnym świecie.

Razine
Разіне
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Razine

Poprzednie nazwy

Romanow

Dane techniczne
Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

3

Linie kolejowe
Położenie na mapie obwodu żytomierskiego
Mapa konturowa obwodu żytomierskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Razine”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Razine”
Ziemia50°03′10,4″N 27°57′21,0″E/50,052889 27,955833

Razine (ukr. Разіне) – stacja kolejowa w miejscowości Razine, w rejonie żytomierskim, w obwodzie żytomierskim, na Ukrainie. Położona jest na linii KoziatynBerdyczówSzepetówka.

Historia

Stacja powstała w XIX w. na drodze żelaznej brzesko-kijowskiej pomiędzy stacjami Peczanówka i Olszanka. Początkowo nosiła nazwę Romanów (ros. Романовъ, Romanow; ukr. Романів, Romaniw), od pobliskiego miasteczka Romanowa[1][2], zmienioną na obecną w czasach sowieckich.

W 1935 stacja Razine, obok stacji Żytomierz i Peczanówka, zostały wyznaczone jako punkty załadunkowe dla deportowanych na Syberię i do Kazachstanu Polaków z likwidowanej Marchlewszczyzny[3].

Przypisy

  1. Romanów (4), pow. nowogradwołyński, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IX: Pożajście – Ruksze, Warszawa 1888, s. 722.
  2. Schemat dróg żelaznych europejskiej części Rosji (1912). . (ros.).
  3. Henryk Stroński. Marchlewszczyzna. Rzecz o polskim rejonie narodowościowym na Ukrainie w latach 1925–1935. „Echa przeszłości”. XVIII, s. 264, 2017. Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. ISSN 1509-9873. 

Bibliografia

Razine
Linia Berdyczów – Szepetówka (79,7 km)
Dowbyszcze
odległość: 7,6 km
odległość: 6,3 km