W tym artykule zagłębimy się w temat Reality show, temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Reality show był przedmiotem debaty i dyskusji w różnych obszarach, czy to w sferze akademickiej, społecznej, politycznej czy kulturalnej. Od momentu pojawienia się Reality show wzbudził duże zainteresowanie ze względu na jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i wpływ na nasze życie. W tym artykule omówimy różne perspektywy i podejścia związane z Reality show, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję na ten temat.
Reality show – typ programów telewizyjnych, w których z reguły występują osoby wcześniej niezwiązane zawodowo z telewizją. Osoby te w założeniu mają zachowywać się „naturalnie” przed kamerą w sztucznie zaaranżowanej, niekiedy ekstremalnej, sytuacji. Wiele z programów ma postać konkursu.
Istotą programu jest postawienie widza w roli „podglądacza”. Reality show rzadko bywają nadawane na żywo – z reguły jest to program rejestrowany i montowany. Pierwszym polskim reality show był Agent nadawany w telewizji TVN.
Telewizja typu reality show to gatunek programów telewizyjnych dokumentujących rzekomo nieskryptowane sytuacje z życia codziennego, w których często występują zwykli ludzie, a nie profesjonalni aktorzy[1].
Programy typu reality show można przyporządkować do trzech głównych kategorii:
Ponadto występuje także zjawisko constructed-reality show, które polega na częściowej realizacji programu według scenariusza, a częściowo jako efekt zachowań uczestników. Przykładem tego typu produkcji jest The Hills: New Beginnings.