Receptory metabotropowe

W obecnym kontekście Receptory metabotropowe to temat, który przykuł uwagę dużej liczby osób na całym świecie. Jego znaczenie zostało zwiększone dzięki serii wydarzeń, które wzbudziły powszechne zainteresowanie i wywołały wszelkiego rodzaju debaty i refleksje. Celem tego artykułu jest przyjrzenie się Receptory metabotropowe z różnych perspektyw, przeanalizowanie jego wpływu w różnych obszarach i zbadanie jego długoterminowych konsekwencji. Receptory metabotropowe to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i który zasługuje na szczegółowe i rygorystyczne podejście, aby zrozumieć jego zakres i znaczenie dzisiaj.

Receptory metabotropowe – grupa receptorów umiejscowionych w błonie komórkowej, które regulują funkcjonowanie kanałów jonowych. Pod wpływem zewnątrzkomórkowego neuroprzekaźnika inicjują wtórną kaskadę sygnałów wewnątrz komórki, które oddziałują z kanałami jonowymi znajdującymi się w ich sąsiedztwie (natomiast receptory jonotropowe, będące drugim typem receptorów reagujących na neuroprzekaźniki, zawierają w sobie kanał jonowy i odpowiadają na sygnał zewnątrzkomórkowy bezpośrednio[1]).

Receptory metabotropowe dzielą się na dwa[1] lub trzy[2] podstawowe typy:

Przypisy

  1. a b c d Eric R Kandel i inni red., Principles of Neural Science, New York: McGraw-Hill, 2013, s. 236 i 237, ISBN 978-0-07-139011-8.
  2. a b c d Waldemar Janiec (red.), Kompendium farmakologii, wyd. IV, unowocześnione i rozszerzone, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015, ISBN 978-83-200-5001-1.