Dziś wkraczamy w fascynujący świat Regent. Na przestrzeni historii Regent budził zainteresowanie i ciekawość niezliczonych ludzi, czy to ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, jego znaczenie w sferze kulturalnej, czy też znaczenie w różnych aspektach życia codziennego. W tym artykule naszym celem jest zbadanie i dogłębna analiza wszystkich aspektów związanych ze zmienną Regent, od jej początków po możliwe implikacje w przyszłości. Zagłębimy się w jego liczne aspekty, odkrywając jego znaczenie i wartość w obecnym kontekście, aby zapewnić naszym czytelnikom pełną i wzbogacającą wizję tego ekscytującego tematu.
Regent – uprawniona osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków, np. z powodu małoletniości, bezkrólewia, nieobecności w kraju lub poważnej choroby. Okres władzy regenta oraz sama władza regenta to regencja. Regent może być także powołany na okres, w którym tron pozostaje nieobsadzony (np. adm. Miklós Horthy na Węgrzech, Francisco Franco w Hiszpanii, Rada Regencyjna w Polsce).
W Rzeczypospolitej Obojga Narodów władzę regenta sprawował prymas nosząc tytuł interrex.
W Rzeczypospolitej przedrozbiorowej mianem regenta określano także urzędnika grodzkiego, zarządzającego kancelarią grodzką, starościńską. Taki urzędnik musiał pochodzić ze stanu szlacheckiego. Od słowa "regent" pochodzi określenie rejent.
Współcześnie w Liechtensteinie regentem jest książę Alojzy, któremu książę Jan Adam II przekazał w 2004 część kompetencji głowy państwa.
Często zamiast jednego jednoosobowego urzędu regenta jest powoływana Rada Regencyjna, wypełniająca kolegialnie jego zadania. Posiada identyczne uprawnienia.