Republika Siedmiu Wysp

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Republika Siedmiu Wysp. Jest to temat, który na przestrzeni dziejów przykuwał uwagę milionów ludzi, a dziś budzi coraz większe zainteresowanie. Republika Siedmiu Wysp był przedmiotem badań, debat i refleksji w różnych obszarach, od nauki po kulturę popularną. Przy tej okazji zagłębimy się w jego różne oblicza, badając jego pochodzenie, cechy charakterystyczne i wpływ na współczesny świat. To będzie fascynująca podróż przez Republika Siedmiu Wysp, odkrywająca jego znaczenie i znaczenie w naszym obecnym społeczeństwie. Przygotuj się na zgłębienie tego ekscytującego tematu, który urzekł tak wielu!

Republika Siedmiu Wysp
Επτάνησος Πολιτεία
Repubblica Settinsulare
1800–1807
Godło Flaga
Godło Flaga
Ustrój polityczny

republika

Data powstania

21 maja 1800

Data likwidacji

7 lipca 1807

Język urzędowy

nowogrecki i włoski

Mapa opisywanego kraju
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „Republika Siedmiu Wysp”
38°30′N 20°30′E/38,500000 20,500000

Republika Siedmiu Wysp (gr. Επτάνησος Πολιτεία, trl. Eptánīsos Politeía; wł. Repubblica Settinsulare), Heptanez – wyspiarska republika istniejąca na Wyspach Jońskich w latach 1800–1807 w wyniku porozumienia turecko-rosyjskiego.

Obejmowała Korfu (Kerkyrę), Paksos, Itakę, Kefalinię, Leukadę, Zakintos i Kithirę. Wliczano do niej również trzy eksklawy na lądzie stałym: Parga, Preweza i Wonitsa. Były to pierwsze greckie terytoria, które uzyskały jakąkolwiek formę suwerenności po upadku Morei – pozostałości państwa bizantyńskiego, która w 1460 roku znalazła się pod panowaniem Osmanów.

W 1797 wyspy zajęli Francuzi, ale dwa lata później opanował je, przy wsparciu floty tureckiej, działający na Morzu Śródziemnym rosyjski admirał Fiodor Uszakow z okrętami swej floty. 21 maja 1800 proklamowano Republikę Siedmiu Wysp (Republikę Heptanezu), która zobowiązana była płacić daninę tureckiemu sułtanowi. W 1807 po podpisaniu traktatu w Tylży, wyspy zwrócone zostały Francji, a następnie w latach 1810–1814 kolejno przeszły pod panowanie brytyjskie.

Kontynuację państwowości Heptanezu stanowiły następnie Stany Zjednoczone Wysp Jońskich (ngr. Ηνωμένον Κράτος των Ιονίων Νήσων) – brytyjski protektorat, w 1864 roku przyłączony do Królestwa Grecji[1].

Obydwa te historyczne państwa Heptanezu, choć pozbawione suwerenności, prowadziły zręczną politykę zagraniczną, lawirując między sympatiami i antypatiami europejskich potęg. Dbały o dobre kontakty i współpracę z Turcją, jednocześnie udzielając dyskretnego schronienia i wsparcia greckim uchodźcom politycznym z terytorium objętych jeszcze tureckim panowaniem. Stanowiły też jedną z baz greckich korsarzy, atakujących osmańskie jednostki morskie.

Zobacz też

Przypisy