Rezerwat specjalny Analamerana

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Rezerwat specjalny Analamerana, badając jego liczne aspekty, wpływ i znaczenie w różnych obszarach. Od powstania po ewolucję na przestrzeni lat Rezerwat specjalny Analamerana przyciągał uwagę i zainteresowanie różnych osób, ekspertów i entuzjastów. Dzięki szczegółowej i wzbogacającej analizie odkryjemy, jak Rezerwat specjalny Analamerana wpłynął na społeczeństwo, kulturę i gospodarkę, oferując unikalne i wnikliwe spojrzenie na jego dzisiejsze znaczenie. Zanurz się w tej fascynującej podróży, która doprowadzi nas do lepszego zrozumienia wpływu Rezerwat specjalny Analamerana i jego roli we współczesnym świecie.

Rezerwat specjalny Analamerana
Państwo

 Madagaskar

Data utworzenia

1956

Powierzchnia

347 km²

Położenie na mapie Madagaskaru
Mapa konturowa Madagaskaru, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Rezerwat specjalny Analamerana”
Ziemia12°47′10,133″S 49°29′44,599″E/-12,786148 49,495722
Strona internetowa

Analamerana – rezerwat specjalny położony w północnej części Madagaskaru, w regionie Diana. Zajmuje powierzchnię 34700 ha[1].

Północną granicę rezerwatu stanowi rzeka Irodo, natomiast południową Lokia[2]. Od wschodu jest ograniczony przez Ocean Indyjski, natomiast od zachodu wznosi się płaskowyż Ankarana. Położony jest na wysokości od 10 do 648 m n.p.m.[1]

Flora

W rezerwacie znajdują się 3 gatunki baobabów z 7 znanych na Madagaskarze (Adansonia perrieri, baobab madagaskarski oraz Adansonia suarezensis). Zinwentaryzowano tam również 6 gatunków palm.

Ponadto można tutaj spotkać gatunek kawowca, Coffea saharenanensis, oraz gatunek goździkowca, Eugenia analameranensis[1].

Fauna

Awifauna rezerwatu liczy wiele gatunków, w tym 7 to endemity. Można tu spotkać między innymi takie gatunki jak Xenopirostris damii, czy czapla malgaska.

Z drugiej strony, klimat oraz warunki środowiskowe nie są korzystne dla gadów i płazów. Mimo to w rezerwacie występują kameleon Furcifer petteri oraz węzę, Boa manditra i Boa madagascariensis.

W rezerwacie można spotkać gatunek Propithecus perrieri. Jest to jeden spośród 25 najbardziej zagrożonych gatunków naczelnych na świecie. Innym przedstawicielem lemurowatych jest Eulemur sanfordi. Ponadto w rezerwacie zaobserwowano gatunek drapieżnego ssaka z rodziny Eupleridae, galidii kasztanowatej[1].

Przypisy

  1. a b c d Analamerana. Madagascar National Parks. . (ang.).
  2. Reserve Speciale d' Andrafiamena. Google. .