Rimbert

W dzisiejszym świecie Rimbert zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na środowisko biznesowe, czy też znaczenie w codziennym życiu ludzi, Rimbert stał się tematem ciągłej debaty i dyskusji. Od początków do dzisiejszej ewolucji Rimbert był przedmiotem badań i analiz prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze Rimbert, od jego implikacji w życiu codziennym po wpływ na poziom globalny. Poprzez szczegółowe i dogłębne spojrzenie staramy się lepiej zrozumieć rolę, jaką Rimbert odgrywa w naszym współczesnym świecie i w jaki sposób stał się on integralną częścią naszej rzeczywistości.

Święty
Rimbert
Data i miejsce urodzenia

ok. 830
pod Torhout

Data i miejsce śmierci

11 czerwca 888
w Bremie

Czczony przez

Kościół katolicki

Rimbert (Rymbert, Rambert; ur. około 830 we Flandrii niedaleko Torhout, zm. 11 czerwca 888 w Bremie[1]) – mnich z opactwa Torhout, wraz z Ansgarem uczestniczył w wyprawach misyjnych do Skandynawii.

Po śmierci Ansgara w 865 r. został jego następcą na stolcu arcybiskupstwa w Hamburgu i Bremie. Kontynuował akcję misyjną na terenie Fryzji, Danii i Szwecji, w 882 r. założył opactwo w Bücken[2]. Około 875 r. napisał Vita Ansgarii, biografię św. Ansgara[3].

Przypisy

  1. Charles. H. Robinson: Anskar, The Apostle of the North, 801-865, translated from the Vita Anskarii by Bishop Rimbert his fellow missionary and sucessor. Londyn: SPCK, 1921. (ang.).
  2. Klemens Löffler: St. Rimbert. W: Catholic Encyclopedia. Encyclopedia Press, 1913. (ang.).
  3. Judith Jesch: Women in the Viking Age. Boydell Press, 1991, s. 89. ISBN 978-0-85115-360-5. (ang.).

Linki zewnętrzne