Robert Littell

W tym artykule zbadamy wpływ Robert Littell na współczesne społeczeństwo. Od momentu pojawienia się na arenie międzynarodowej Robert Littell wzbudził ogromne zainteresowanie i wywołał niezliczone debaty w różnych obszarach, takich jak polityka, kultura, technologia czy nauka. W tym sensie proponujemy kompleksową analizę tego, jak Robert Littell zmienił sposób, w jaki żyjemy, myślimy i odnosimy się do otaczającego nas świata. Na tych stronach będziemy badać zarówno pozytywne aspekty, jak i wyzwania, jakie Robert Littell stwarza dla naszego społeczeństwa, w celu przedstawienia kompleksowej i wzbogacającej wizji tego zjawiska.

Robert Littell
Data i miejsce urodzenia

8 stycznia 1935
Nowy Jork

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Alma Mater

Alfred University

Dziedzina sztuki

literatura

Gatunek

powieść kryminalna, powieść sensacyjna

Robert Littell (ur. 8 stycznia 1935 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych i sensacyjnych. Ojciec Jonathana.

Urodził się na Brooklynie w żydowskiej rodzinie polskiego pochodzenia. W 1956 ukończył studia na Alfred University, służył w U.S. Navy. Przez wiele lat był dziennikarzem, pracował w Newsweeku, specjalizował się w tematyce rosyjskiej i bliskowschodniej. Jako prozaik debiutował w 1973. Jest autorem kilkunastu powieści szpiegowskich, rozgrywających się w latach zimnej wojny, ale i później. Często wykorzystuje w nich doświadczenia zdobyte podczas kariery korespondenta.

Jego utwory były kilkakrotnie filmowane. Obecnie mieszka we Francji.

Polskie przekłady

  • Zdrada Lewintera 1992 (The Defection of A.J. Lewinter 1973)
  • Amator (The Amateur 1981)
  • Operacja "Ironweed" (An Agent in Place 1991)
  • W gąszczu luster: Powieść o CIA (The Company: A Novel of the CIA 2002)
  • Legendy czyli Maski szpiega (Legends. A Novel of Dissimulation 2005)

Linki zewnętrzne