Rom (rzeka)

W tym artykule zbadamy temat Rom (rzeka) z różnych perspektyw i podejść. Rom (rzeka) to temat, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu ze względu na jego wpływ na różne obszary społeczeństwa. W tym artykule zbadamy różne wymiary Rom (rzeka), jego historię, dzisiejsze implikacje i możliwe prognozy na przyszłość. Dodatkowo zagłębimy się w opinie i refleksje ekspertów w danej dziedzinie, a także doświadczenia tych, których Rom (rzeka) bezpośrednio dotknął. Ostatecznie naszym celem jest zaoferowanie kompleksowego i wzbogacającego spojrzenia na ten temat, w nadziei na wspieranie dialogu i zrozumienia wśród naszych czytelników.

Rom
Ilustracja
Rom poniżej Tschierv
Kontynent

Europa

Państwo

 Szwajcaria
 Włochy

Lokalizacja

Gryzonia
Bozen-Südtirol

Rzeka
Długość 24,7 km
Powierzchnia zlewni

186 km²

Źródło
Miejsce na przełęczy Ofenpass
Wysokość

1730 m n.p.m.

Współrzędne

46°37′52″N 10°19′40″E/46,631111 10,327778

Ujście
Recypient Adyga
Miejsce

koło Glurns

Wysokość

920 m n.p.m.[1]

Współrzędne

46°40′11″N 10°32′40″E/46,669722 10,544444

Położenie na mapie Gryzonii
Mapa konturowa Gryzonii, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Rom (niem. Rambach, wł. Ram, retorom. i urzędowo w Szwajcarii Rom[2])– rzeka w Europie Południowej o długości 24,7 km, dopływ Adygi, przepływająca przez Szwajcarię i Włochy.

Jej źródła znajdują się na przełęczy Ofenpass koło Tschierv, następnie przepływa przez dolinę Münstertal, koło Taufers im Münstertal przekracza granicę z Włochami, a uchodzi do Adygi nieopodal Glurns[1].

Potok po stronie szwajcarskiej jest pod ochroną i nie może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej[1]. W szwajcarskiej części potoku istnieje jedna hodowla ryb. Najważniejszym dopływem jest Valgarolabach[3].

Referendum przeprowadzone w kwietniu 2013 r. dało zgodę na budowę elektrowni wodnej na włoskiej części potoku. W ten sposób ostatnia, prawie naturalna dolina rzeczna w południowym Tyrolu, zostanie przystosowana do produkcji prądu. Koncesja na budowę elektrowni planowanej między Taufers im Münstertal i Mals została udzielona w 2019 r.[4]

Przypisy