Rosetta (oprogramowanie)

W dzisiejszym świecie Rosetta (oprogramowanie) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu ogółem społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, naukę, technologię, kulturę czy jakąkolwiek inną dziedzinę, nie można zaprzeczyć, że Rosetta (oprogramowanie) przyciągnął uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od swoich początków do chwili obecnej Rosetta (oprogramowanie) odgrywał kluczową rolę w sposobie, w jaki ludzie postrzegają, wchodzą w interakcje i odnoszą się do otaczającego ich świata. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Rosetta (oprogramowanie) i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, analizując jego znaczenie, stojące przed nim wyzwania i możliwe przyszłe implikacje.

Rosetta – cienka warstwa emulacji dla systemu OS X firmy Apple. Pozwala ona na uruchamianie aplikacji skompilowanych dla procesorów rodziny PowerPC na komputerach Apple wyposażonych w jednostkę główną firmy Intel. Rosetta oparta jest na technologii QuickTransit firmy Transitive Corporation i stanowi główną częścią strategii Apple przejścia komputerów Macintosh z procesorów PowerPC na procesory Intel. Przy pomocy Rosetty możliwe jest uruchomienie starszego oprogramowania dla systemów Mac OS X na nowych komputerach Apple bez jakichkolwiek modyfikacji. Rosetta jest zaimplementowana w wersjach systemu 10.4, 10.5, 10.6. W nowszych systemach Mac OS X Rosetty nie ma i nie można jej osobno doinstalować.

W 2020 roku zaprezentowano Rosettę 2 wraz z systemem macOS Big Sur, umożliwiając uruchamianie aplikacji skompilowanych dla procesorów Intel na komputerach Apple wyposażonych w układy Apple Silicon[1].

Nazwa emulatora odnosi się do kamienia z Rosetty, którego badania pozwoliły na zrozumienie i odczytanie egipskich hieroglifów.

Przypisy

  1. Tom Warren, Apple is switching Macs to its own processors starting later this year , theverge.com, 22 lipca 2020 (ang.).