Rostra

W fascynującym świecie Rostra istnieje nieskończona liczba aspektów, które zasługują na odkrycie i analizę. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy akademickim, Rostra wywiera znaczący wpływ, który bezpośrednio wpływa na nasze życie. W tym artykule zagłębimy się w głębię Rostra, aby rozwikłać jego tajemnice i odkryć, co sprawia, że ​​jest on tak istotny w dzisiejszym społeczeństwie. Poprzez szczegółową i wszechstronną analizę będziemy starali się zrozumieć znaczenie i wpływ, jaki ma Rostra w różnych kontekstach, a także zbadamy jego ewolucję w czasie. Dodatkowo zbadamy implikacje, jakie Rostra ma na przyszłość i jak może wpłynąć na przebieg przyszłych wydarzeń. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i wiedzy o Rostra!

Rostra
Ilustracja
Rostra na Forum Romanum, w tle Świątynia Saturna i Tabularium
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Rzym

Adres

Forum Romanum

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rostra”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rostra”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rostra”
Ziemia41°53′33,47″N 12°29′04,51″E/41,892631 12,484586

Rostra – mównica wzniesiona na Forum Romanum[1]. Przeniesiona w nieco inne miejsce przez Juliusza Cezara podczas przebudowy Forum. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta o wymiarach 29,0 × 30,0 m. Wysokość podstawy wynosiła 5,0 m. Wejście znajdowało się po stronie zachodniej. Część wschodnia ozdobiona była początkowo dziobami okrętów zdobytych w 338 p.n.e. w Antium w trakcie wojny latyńskiej. Później dodano dzioby zdobyte w trakcie bitwy pomiędzy Oktawianem Augustem, a Markiem Antoniuszem pod Akcjum[1]. Dwie części podstaw łączyła platforma. Z budowli zachowały się tylko fragmenty podstawy, choć znane są jej rekonstrukcje.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Anna Szaleńcowa, Anna Kłossowska, Włochy Południowe i Rzym, Warszawa: SBM, 2024, s. 48, ISBN 978-83-8348-200-2 (pol.).