Rozstaj

W tym artykule dokładnie zbadamy Rozstaj i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Rozstaj był w ostatnich latach przedmiotem debaty i dyskusji i wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Od momentu pojawienia się Rozstaj przyciągnął uwagę zarówno ekspertów, badaczy, jak i entuzjastów i zapoczątkował szereg znaczących zmian w różnych sektorach. W tym sensie kluczowe jest zrozumienie, w jakim stopniu Rozstaj zmienił naszą rzeczywistość i jak będzie nadal wpływać na nasze życie w przyszłości. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę zbadamy różne aspekty definiujące Rozstaj i jego rolę w dzisiejszym społeczeństwie.

Rozstaj
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Góry Sowie

Wysokość

696[1] m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rozstaj”
Ziemia50°35′44,15″N 16°37′31,00″E/50,595597 16,625278

Rozstaj (niem. Bei den Drei Grenzen) – góra (694 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, we wschodniej części pasma Gór Sowich.

Położenie

Góra położona jest w południowo-wschodniej części Gór Sowich, na wschód od wzniesienia Trześnik, około 3 km na północny zachód od centrum Srebrnej Góry[1].

Charakterystyka

Góra o kopulastym kształcie i stromych zboczach z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem, wyrasta we wschodnim ramieniu Malinowej, pomiędzy doliną Chyżego Potoku po południowej stronie i Piekielnicy po północnej stronie[1].

Budowa geologiczna

Zbudowana z prekambryjskich paragnejsów i migmatytów[1].

Roślinność

Wierzchołek i zbocza porasta las świerkowy regla dolnego z domieszką drzew liściastych[1].

Ochrona przyrody

Góra położona jest w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Sowich i Bardzkich.

Inne

Góra położona jest między rozstajami dróg leśnych, stąd pochodzi jej nazwa. Przez szczyt prowadzi wewnętrzna droga leśna, która przechodzi przez wzniesienie Trześnik. Na zachód od Rozstaju, na rozstaju dróg stoi historyczny Kamień Trzech Granic[1].

Przypisy

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 325. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia