Roślina dwuletnia

W dzisiejszym świecie Roślina dwuletnia to temat, który stał się istotny w różnych obszarach społeczeństwa. Od wpływu na codzienne życie ludzi po wpływ na gospodarkę i politykę, Roślina dwuletnia stał się dziś podstawowym elementem, który należy wziąć pod uwagę. Przez lata Roślina dwuletnia wywołał debaty, kontrowersje i różne stanowiska, które naznaczyły sposób, w jaki go postrzegamy i odnosimy się do niego. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty związane z Roślina dwuletnia, od jego pochodzenia po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, analizując jego znaczenie i implikacje, jakie ma na nasze codzienne życie.

Burak w pierwszym roku wegetacji

Roślina dwuletnia, roślina dwuroczna (łac. biennis) – roślina potrzebująca do odbycia cyklu rozwojowego dwóch okresów wegetacyjnych. Podczas pierwszego roku tworzy się jedynie krótki pęd z rozetą liści asymilujących oraz organy spichrzowe. W drugim roku wykształcają się pędy kwiatowe i nasiona, po czym roślina zamiera. Pierwszy sezon wegetacyjny umożliwia wytworzenie i zmagazynowanie substancji zapasowych. Mogą być one gromadzone w liściach, korzeniu spichrzowym lub bulwach. Zmagazynowane w pierwszym roku wegetacji materiały zapasowe zużywane są w roku następnym w celu szybkiego wytworzenia organów generatywnych[1].

Do roślin dwuletnich należy wiele roślin uprawianych w celu pozyskania organów spichrzowych takich jak kapusta, buraki, marchew itp[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Szweykowska Alicja, Szweykowski Jerzy: Botanika t.1 Morfologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 161 i 229. ISBN 83-01-13953-6.