W tym artykule poświęconym Ruch Huti zagłębimy się w obszerną analizę, która uwzględni różne aspekty związane z tym tematem. Zbadamy jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, jego znaczenie w historii, postępy i zmiany, których doświadczył na przestrzeni czasu, a także różne perspektywy, które go otaczają. Poprzez tę podróż staramy się zapewnić wszechstronną wizję, która pozwoli naszym czytelnikom w pełni zrozumieć znaczenie i zakres Ruch Huti w różnych kontekstach.
Huti, Husi (arab. الحوثيون trb. Al-Husiun trl. āl-ḥūṯīūn), zbrojna część jako Ansar Allah (arab. أنصار ﷲ, pol. Wyznawcy Allaha) – jemeński ruch o charakterze polityczno-militarnym, skupiający plemiona zajdyckie (jeden z odłamów szyizmu) zamieszkujące w większości północno-zachodni Jemen.
Większość jego członków jest zajdytami, jednego z odłamów szyizmu występującego niemal wyłącznie w Jemenie[1]. Są oni znaczną grupą religijną w tym kraju. W przeszłości zajdyci sprawowali władzę w państwowości jemeńskiej[2]. Pierwotnie współczesny ruch powstał na początku lat 90. XX wieku (w 1994 roku[3]) w muhafazie Sada w Jemenie. Funkcjonował wówczas jako Asz-Szabab al-Mumin (Wierząca Młodzież)[4][5]. Pierwszym przywódcą ruchu był Husajn Badreddin al-Huti. Miał on liczne osobiste związki z Iranem; spędził tam część swojego życia i pozostawał w bliskich stosunkach z ajatollahem Alim Chameneim. Nazwa ruchu została później wzięta od jego nazwiska[6]. Huti zachowują tradycyjnie dobre stosunki z szyickim Iranem i jego sojusznikami[7].
Początkowa działalność organizacji była pokojowa. Dopiero w 2004 Huti rozpoczęli antyrządową rebelię przeciw sunnickim władzom centralnym. Powodem wystąpień była amerykańska interwencja w Iraku, którą rządzący popierali[8][5]. W tym samym roku został zabity przez jemeńskie siły bezpieczeństwa dotychczasowy lider Husajn Badreddin al-Huti. Przywództwo w ruchu obejmowali następnie kolejno jego trzej bracia[4]. Konflikt ten trwa z różnym nasileniem. Huti odnosili w większości z nich zwycięstwa. Huti są jednym z głównych uczestników toczącej się wojny domowej w Jemenie, która wybuchła po tym, jak ruch ten w styczniu 2015 dokonał zamachu stanu, a wcześniej zajął stolicę Sanę we wrześniu 2014[9][10]. Organizacji tej zarzuca się dokonywanie aktów piractwa morskiego na wodach Morza Czerwonego w pobliżu cieśniny Adeńskiej[11].
Osobne artykuły:Ruch Huti jest przez niektóre kraje uznawany za organizację terrorystyczną. Uznania takiego dokonała m.in. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie[12][13]. Stany Zjednoczone uznały Huti za organizację terrorystyczną 19 stycznia 2021, wycofały jednak stanowisko zaledwie około miesiąca później – 16 lutego[14][15]. 4 marca 2025 roku USA ponownie uznały Ansar Allah za organizację terrorystyczną[16][17].
Ruch deklaruje się jako antysyjonistyczny i antysemicki[potrzebny przypis]. Mniejszość żydowska w Jemenie stawała się wielokrotnie ofiarą jego prześladowań[18][5]. Głosi na swych sztandarach także hasła antyamerykańskie[3].